Domáce Kultúra Koronavírus Spoločnosť Top

VIDEO Pohodlne sa usaďte, začíname. Divadlo z obývačky žne obrovský úspech

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Koronavírus nás už nejaký ten čas núti byť doma. Nie je to však žiadna výhra. Najmä ak sme zvyknutí svoj voľný čas tráviť inak – kultúrou či s priateľmi. Sedieť doma a pozerať televízor nie je bohviečo. Situácia je však vážna a netreba ju podceňovať. Kultúrne inštitúcie ani v tejto situácii na nadšencov umenia nezanevreli a ponúkajú im divadlo priamo z obývačky. Každý deň iný program, každý deň iné osobnosti.

 

Zatvorenie našej prvej divadelnej scény mnohých zarmútilo. Nehovoriac o vedení, ktoré informovalo, že Slovenské národné divadlo práve vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom. Napriek tomu inštitúcia nezaháľa a spustila projekt SND DOMA, ktorý mimoriadne zafungoval. Všetky tri súbory, teda Činohra, Opera aj Balet spojili svoje sily a každý deň prinášajú rozptýlenie a zábavu. ,,V rámci projektu SND DOMA sa môžete tešiť na ranné rozcvičky s Baletom SND, podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií (maturita s Činohrou SND), krátke koncerty našich hudobníkov a spevákov, či čítanie pre deti,” uviedlo pri spustení projektu SND.

Karanténa s SND

Návštevníci divadla sú nadšení. Svoj deň doma mohli doteraz stráviť napríklad s Monikou Hilmerovou, ktorá čítala z knižky Mach a Šebestová v škole alebo s Martinom Šalachom, ktorý čítal rozprávku O nespokojnej sardinke. Nechýbali ani ranné rozvičky s baletnými majstrami. Dozvedieť ste sa mohli niečo aj o tom, ako vyzerá deň zboristu v Opere SND. Pri varení vám zahrali členovia orchestra Opery SND a poobednú kávičku ste si mohli dať tiež s Ťáňou Pauhofovou pri básňach poľskej autorky poézie Wisławy Szymborskej. ,,Prednes je nádherný. Keby sa tak dali kúpiť tieto knižky aj s Táničkiným hlasom,” napísala nadšená používateľka Veronika. Úspech zožala aj inscenácia Bratia Karamazovovci. ,,Veľmi ďakujem, že ste to predsa len dali, ani netušíte, akú šťastnú bytosť ste dnes zo mňa spravili. Absolútne najlepšia divadelná hra, akú som kedy videla, ešte raz ďakujem,” uviedla zase Katarína. Po takýchto reakciách niet pochýb, že divadlo bude s týmto projektom pokračovať aj naďalej.

 

Niečo pre deti

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava rovnako nezaháľa. Deti si mohli cez live stream užiť záznam z divadelného predstavenia Tri prasiatka. Dnes sa môžu o 17:00 pripraviť na vysielanie predstavenia Koza rohatá. Ak to dnes nestihnete, zajtra o 10:00 je na pláne repríza. Tešiť sa môžu na obľúbených hercov – Milo Kráľ, David Hartl, Henrieta Mičkovicová či Daniel Žulčák. Predstavenie nájdete TU.

Okrem toho sa divadlo rozhodlo vyhlásiť súťaž. Všetky deti vyzývajú k vymaľovaniu postáv z predstavenia Tri prasiatka. Omaľovánky sú dostupné na ich stránke. Výtvory budú zaradené do losovania o CD s pesničkami z Troch prasiatok.

 

Deti si už mohli pozrieť Tri prasiatka. Zdroj: bkis.sk

Cinema Theatre

Svoje brány v online svete otvorilo aj Štátne divadlo Košice. Rozhodlo sa spustiť projekt Umením skrotiť nudu. Súčasťou sú rozprávky načítané hercami činohry, hudobné a iné príspevky členov opery či baletu.

Len nedávno rozšírili ich ponuku aj o divadelné pondelky a štvrtky v špeciálnom Cinema Theatre. ,,Siahli sme do nášho archívu z čias nedávnych aj starších a v divadelnom kine vám ponúkneme viacero zaujímavých titulov činohry, opery aj baletu. Staňte sa odberateľmi divadelného youtube kanálu a vždy v pondelok a vo štvrtok o 20:00 sa pohodlne usaďte na svoje miesto v domácom hľadisku,” uviedol z PR oddelenia Svjatoslav Dohovič. Tento pondelok uvedú komický balet Ondreja Šotha Svadba podľa Figara (Mozarta).

Rovnako aj Štátne divadlo v Košiciach pripravilo pre deti súťaž Namaľujte, zahrajte, zaspievajte alebo zatancujte divadlo. Je určená predškolákom i školákom. Aktívnymi divákmi sa môžu stať aj dospelí. Stačí ak natočia video na divadelné témy.

 

Online divadelná dielňa

Divadlo Jána Palárika v Trnave okrem rôznych inscenácií a čítania poézie pripravilo zaujímavú online divadelnú dielňu výtvarníkov. Naposledy si diváci pozreli postup na výrobu bábkového divadielka.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre každý pondelok vysiela komédiu z videoarchívu. O pripravovaných predstaveniach sa dozviete vždy v pondelok podvečer o 17:00. Nechýba ani čítanie veselých rozprávok pre deti – O psíkovi a mačičke, Stolček prestri sa!, Žabí kráľ či Janko a Marienka.

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove ponúka tiež záznamy z rôznych inscenácií. Nechýbal záznam pôvodného slovenského muzikálu napísaný na motívy poviedok a románov sira Arthura Conana Doyla a záhadných vrážd vo Whitechapel – Sherlock Holmes. Veľkým lákadlom bola aj inscenácia Mária Antoinetta. Pozrieť ste si mohli tiež predstavenia Popoluška, Nemé kráľovné, Seňora, Červená čiapočka či Lakomec.

Slovenské komorné divadlo v Martine takisto vysiela inscenácie nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Ratolesti potešili rozprávkou Žirafa a stolček alebo O (ne)zmysle.

Divadlá budú tešiť divákov aj naďalej. Každý deň totiž pripravujú nové a nové inscenácie. Karanténa sa dá straviť aj inak.

 

Divadlo J. Záborského ponúka záznam inscenácie Nemé kráľovné. Zdroj: djz.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 

Divadlá prinášajú predstavenia až do obývačky. Zdroj: pixabay.com