Zahraničné Politika

VIDEO Propekinského zákonodarcu v Hongkongu bodli počas jeho kampane pred voľbami

Ilustračné foto: TASR/AP

HONGKONG – Propekinského zákonodarcu Juniusa Hoa v stredu dopoludnia bodli, keď robil kampaň vo svojom volebnom obvode pred blížiacimi sa voľbami miestnych obvodných rád v Hongkongu. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Video šíriace sa na internete zachytávalo útok na Hoa v hongkonskej satelitnej mestskej časti Tchun-men (Tuen Mun).

Na záberoch vidieť muža, ako Hoovi podáva kyticu kvetov a žiada ho o spoločnú fotografiu. Potom muž vytiahne z tašky predmet, vyzerajúci ako nôž, a bodne ním Hoa do hrude.

Na ďalších záberoch je zachytené, ako útočníka rýchlo premohla skupina okolostojacich ľudí.

Hovorca vlády útok odsúdil vo vyhlásení zverejnenom v priebehu dňa a potvrdil zatknutie muža. Dodal, že úrady spustili “hĺbkové” vyšetrovanie.

Keď Hoa odnášali na nosidlách, novinárom povedal, že má “povrchovú” ranu.

Ho je kontroverznou postavou na politickej scéne Hongkongu. Vyvolal rozsiahlu kritiku, keď ho bolo vidieť podávať si ruku so skupinou mužov v bielych tričkách s údajným prepojením na zločinecké gangy známe ako triády.

Video nie je vhodné pre citlivejšie osoby.

Zdroj: YouTube

Mužov v bielych tričkách neskôr zachytila kamera na videu, keď 21. júla útočili na protestujúcich a pasažierov na železničnej stanici mestskej hromadnej dopravy v hongkonskej časti Jüan-lang (Yuen Long). Útok si vyžiadal 45 zranených. Ho poprel akékoľvek prepojenie s triádami a mužmi zachytenými na videách.

K útoku na Hoa došlo v čase, keď Hongkong – bývalá britská kolónia a súčasné poloautonómne čínske územia – zažíva už päť mesiacov politické nepokoje a protesty proti silnejúcemu vplyvu Pekingu.

Ho je prvým propekinským zákonodarcom, ktorý sa stal terčom útoku počas práve prebiehajúcej kampane pred voľbami obvodných mestských rád. Prodemokratickí kandidáti a oficiálni predstavitelia sa však v minulosti terčom útokov stávali.