Domáce Šport Top

VIDEO Sagan po dovolenke v Hamburgu na najlepších nestačil. V Európe ho do svetového šampionátu už neuvidíte

Talianský cyklista Elia Viviani po tretí krát po sebe vyhral jednorázove preteky v Hamburgu. Peter Sagan skončil šiesty.

BRATISLAVA – Mesiac pred majstrovstvami sveta si Peter Sagan otestoval svoju aktuálnu formu na jednorázových pretekoch Euroeyes Cyclassic v Hamburgu, ktoré boli jeho prvou vážnejšou konfrontáciou od Tour de France. Nuž a bola užitočná previerka pre 29 ročného Žilinčana. Preteky zaradené do kalendára World Tour mali totiž skvostné obsadenie a na štarte už 24.ročníka boli veľké špurtérske esá.

Talian Elia Viviani, Austrálčan Caleb Ewan, Nemec André Greipel, Holanďan Dylan Groenewegen, Nór Alexander Kristoff alebo ďalší Holanďan Mike Teunissen. No nielen to. V Hamburgu sa paralelne išli aj preteky amatérov na 60, 100 a 160 kilometrov, kde sa prihlásilo viac ako desať tisíc fanúšikov cyklistiky. Od desaťročných detí až po 85 ročných dôchodcov. Nič podobné v Európe nezažijete. Atmosféra, organizácia aj obsadenie. Festival na dvoch kolesách vo výstavnom balení.

Ale 217 kilometrov v okolí nemeckého prístavného mesta boli hlavne ťahákom pri profesionálnych jazdcoch a boli ako stvorené práve pre hromadný dojazd a špurtérske galapredstavenie Sagana a spol.

Nuž a bola to predovšetkým šou v súčasnosti najlepšieho z najlepších, Eliu Vivianiho. Talian vyhral v Hamburgu už tretí krát po sebe a potvrdil, že má momentálne životnú formu a je o parník pred konkurenciou. Jazdec tímu Deceuninck – Quick Step totiž v uplynulých troch týždňov triumfoval v londýnskych jednorazových pretekoch Prudential Ride London-Surrey Classic, na majstrovstvách Európy v holandskom Alkmaare a teraz aj v Hamburgu. Rýchlosť, sila, prehľad, sebavedomie. To všetko vyžarovalo z Vivianiho vo finiši elitných špurtérov, ktorých zdolal o dve dĺžky bicykla. Či už Caleba Ewana, krajana Giacoma Nizzola, Alexandera Kristoffa, Mika Teunissena a na šiestom mieste finišujúceho Petra Sagana. Nášmu trojnásobnému svetovému šampiónovi v závere chýbali sily a bolo na Saganovi cítiť viac ako mesačnú prestávku od Tour de France.

Ale po pretekoch bol Sagan ako vždy nad vecou a žiadnu veľkú vedu si zo šiesteho miesta nerobil. Žiadny veľký výsledok totiž neurobil v Hamburgu ani v minulosti. V roku 2010 tu bol 79-ty, v roku 2012 skončil štrnásty a minulý rok desiaty.  Boli to vlastne moje prvé preteky po Tour de France a cítil som sa dobre. Chalani vynaložili veľké úsilie na kontrolu pretekov a rád by som sa poďakoval Cesare Benedettimu za vynikajúcu prácu v posledných kilometroch, aby ma udržal v bezpečí a na dobrej pozícii pred špurtom v už zredukovanom pelotóne. V cieľovej rovine sa mi to trochu skomplikovalo, ale v krátkych ostrých stúpaniach som sa cítil dobre, čo mi určite pomôže v nadchádzajúcich pretekoch,“ povedal na svojej oficiálnej stránke Peter Sagan.

V podobnom duchu sa vyjadril aj športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Jens Zemke. “Boli sme iniciatívni v kontrole pretekov vrátane štvorčlenného úniku. Marcus Burghardt a Cesare Benedetti tvrdo na tom zapracovali a v závere sme mali pripravené alternatívy s Petrom Saganom aj Pascalom Ackermannom. Žiaľ, Ackermann nemal svoj najlepší deň. V horúcom počasí sa mu v rýchlych pretekoch nedarilo. Peter sa však v závere ocitol v prvej skupine s 35 jazdcami. Cesare mu pomohol a napokon skončil šiesty. Verili sme v lepší výsledok, ale treba si uvedomiť, že toto boli Petrove prvé preteky po Tour de France a má toho pred sebou ešte dosť.” V Európe to boli Saganové posledné preteky, keďže po sústredení odchádza do Kanady na dvoje pretekov. 13.septembra to bude Grand Prix Québec a 15.septembra podobné podujatie v Montreale. Potom to už budú majstrovstvá sveta v anglickom Yorkshire.