Domáce Šport Top

VIDEO Sagan vyrovnal na Tour de France Armstrongov rekord. Bernal prepísal históriu

Peter Sagan v zelenom drese víťaza bodovacej súťaže Tour de France 2019. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Je po všetkom. Trojtýždňové dobrodružstvo Tour de France 2019 je už minulosťou. 21 etáp a 3365 kilometrov majú v nohách cyklisti. 106 ročná Stará dáma už pozná meno svojho triumfátora aj majiteľov najcennejších dresov. Kráľom Tour je po prvý krát kolumbijský cyklista Egan Bernal. Iba 22-ročný megatalent z tímu Ineos, ktorý si okrem žltého dresu do kufra pribalil aj biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Kombinácia, ktorá bola naposledy ešte v minulom storočí. Stephen Roche to dokázal v roku 1981. Nevídaná a preto o to viac cenená kombinácia. Bodkovaný pre najlepšieho vrchára patrí Francúzovi Romainovi Bardetovi. Zelený pre najlepšieho cyklistu v bodovacej súťaži pre má Peter Sagan. Jeho siedmy a rekordný triumf bude na roky, možno aj navždy, slovenským zápisom do histórie a nielen Tour de France. V pretekoch, ktoré vo svojej histórii korunovali iba tých najväčších velikánov svetovej cyklistiky a že tie mená majú poriadny kredit. Ako Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Bernard Hinault, Miguel Indurain, Alberto Contador či Chris Froome. Ale ani jeden z plejády imperátorov Tour nedokázal to, čo Sagan. Nik nemá sedem dresov jednej farby. Iba Lance Armstrong, ale toho organizátori Tour de France, ako aj Medzinárodná cyklistická federácia považujú za personu non-grata, dopingového démona a jeho štatistiky z Tour vymazali. No jeho sedem celkových triumfov na Tour tu bolo a bude.

Sagan má teraz pred sebou výzvu z kategórie sci-fi, métu aká tu ešte nebola. Pokúsiť sa získať desať víťazstiev v bodovacej súťaži Tour de France. Číslo, ktoré bolo ešte pred pár rokmi úplne mimo reálneho uvažovania. Až kým sa na francúzskych cestách neobjavil slovenský terminátor zo Žiliny. Sagan má totiž stále iba 29 rokov a na Tour môže pokojne štartovať ešte aj ďalšiu dekádu. Sagan bol najstabilnejším zberateľom bodov v každej jednej etape.  Rovinatej, či horskej. Bol v hre na špurtérskych prémiach, aj v záverečných finišoch. Desaťkrát bol v elitnej desiatke. Raz vyhral, bol druhý, tretí, trikrát štvrtý a piaty, raz desiaty. Najhoršie skončil práve v poslednej etape do Paríža. Úchvatná štatistika. Druhého v bodovacej súťaži Caleba Ewana zdolal o 68 bodov. Austrálčan bol tak s tromi triumfami najlepším špurtérom Tour. “Som veľmi šťastný za siedmy triumf v bodovacej súťaži. Ale som aj prekvapený. Každý rok sem chodím a snažím sa predviesť čo najlepší výkon. Prvý zelený dres bol pre mňa veľké prekvapenie, pretože som sem išiel hlavne s cieľom vyhrávať etapy. No s víťazstvami prišiel aj dres. Druhýkrát to bolo sté výročie Tour a získal som ho opäť. Odvtedy to už bolo ľahšie, alebo lepšie povedané viac pod kontrolou. Som nadšený, že vytváram históriu na Tour de France. Tento rok bol môj najlepší moment, keď som vyhral 5. etapu, ďalší prišiel, keď skrátili posledné horské etapy. To pre mňa boli veľmi dobré správy. A skvelý pocit bol aj keď som dnes prešiel cieľom v Paríži,” povedal Sagan pre oficiálnu stránku Tour de France.

Tak ako Sagan aj Egan Bernal je zjavenie na dvoch kolesách, ktoré a to si dnes málokto uvedomuje, pred dvomi rokmi zbieral skúsenosti u nás, na pretekoch Okolo Slovenska. Bernal skončil celkovo na 24. mieste a kto by vtedy povedal, že v roku 2019 bude šampiónom Tour de France. Ako tretí najmladší jazdec v histórii. Tým je domáci Henri Cornet, ktorý ešte v roku 1904 vyhral Tour ako devätnásťročný. Druhý v poradí je Luxemburčan Francois Faber, na Tour triumfoval v roku 1909 vo veku 22 rokov a 187 dní. Bernal je starší o desať dní. Kolumbijčan tak iba podtrhol dominanciu tímu Ineos, predtým SKY, na Tour de France. Za posledných osem rokov po siedmy krát získali žltý dres. Po Bradleyovi Wigginsovi, Chrisovi Froomovi a Geraintovi Thomasovi. Neskutočná nadvláda jedného tímu v dnešnej dobe. Ale treba povedať, že Bernal je mimoriadne skromný, pracovitý a obľúbený jazdec v profi pelotóne. Možno je to aj tým, že ako jeden z mála juhoameričanov perfektne ovláda angličtinu, čím je jeho komunikácia v tíme a na trati ďaleko jednoduchšia. Doma je teraz populárnejší ako mimozemšťania a po návrate to bude niekoľko týždňová fiesta od rána do večera. „Je to pro mňa skvelý a špeciálny deň. Teším sa, keď si žltý dres zoberiem do Kolumbie a tam to poriadne oslavím,“ prezradil Bernal.

Egan Bernal ako víťaz Tour de France 2019. V žltom drese ako prvý kolumbijský cyklista v histórii. Zdroj: TASR / AP

Trojtýždňové martýrium 106. ročníka bolo najlepšou reklamou na cyklistiku a vôbec najvzrušujúcejšou Tour za posledných 15 rokov. Mala všetko, čo od podobných pretekov očakávate a čo chcete vidieť. Brutálnu trať, extrémne počasie, úžasne individuálne výkony, abnormálnu sledovanosť, keď pred televíznymi obrazovkami bola denne miliarda ľudí, pády a predčasné konce favoritov, nuž a samozrejme Petra Sagana. Slovenského fenoména na dvoch kolesách, ktorý je najluxusnejším vývozným artiklom Slovenska. Keď sa pred začiatkom Tour odhlásili dvaja najväčší favoriti na celkové prvenstvo, Chris Froome a Tom Dumoulin, zdalo sa že hľadať ďalšiu výraznú osobnosť bude extrémne zložité. Ale bol to omyl, kúzlo nechceného zafungovalo okamžite a vybrať to naj je prakticky nemožné. Či už to bol tím Jumbo a jeho traja rôzni víťazi v špurtérskych dojazdoch. Mike Teunissen, Dylan Groenewegen, Wout van Aert, rekord Petra Sagana, tri víťazné etapy rýchlika z Austrálie Caleba Ewana, alebo troch francúzskych mušketierov Juliana Alaphilippeho, Romaina Bardeta, Thibauta Pinota. Každý z nich by mohol napísať román o svojom utrpení, slzách, emóciách či sklamaniach. Bardeta za jeho bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára sme už spomínali. Pinot bol ešte po 18. etape jedným z najvážnejších kandidátov na celkový triumf, aby musel pre zranenie stehenného svalu odstúpiť. Zničený fyzicky aj duševne. Tak blízko bolo parížske pódium, tak horké sklamanie mu zostalo v ústach, tak bolestivý bol Pinotov koniec.

29 ročný slovenský cyklista Peter Sagan v dojazde jednej z etáp na Tour de France 2019. Zdroj: TASR / AP

Pritom pre Francúzsko to bola snová Tour a cyklistické galapredstavenie ako roky nezažilo. V hlavnej úlohe bol najlepší a najkomplexnejší jazdec súčasnosti Julian Alaphilippe. V 14. etapách mal na sebe žltý dres, dve z nich vyhral, vrátane extrémne ťažkej časovky. Až do Álp preháňal elitných vrchárov, trápil favoritov a jazdil totálne na hrane, s veľkým prehľadom, úchvatne. Ale aj jeho energetické rezervy a fyzická kondícia mali svoje limity. Alaphilippovi zasvietilo červené svetlo prázdnej nádrže 13 kilometrov pred koncom poslednej etapy Tour, keďže záverečnú exhibičnú jazdu do Paríža treba vždy považovať už iba za promo akciu organizátorov, jazdcov a tímov. Aj so špurtom na Champs-Élysées. Eliminoval súperov, ale tým vyšťavil a unavil. Aj preto Francúzi čakajú na svojho víťaza Tour 35 rokov. Alaphillippe ukázal, že nielen špecialisti na trojtýždňové martýrium môžu vyhrať preteky Grand Tour a špeciálne Tour de France. Ale aj klasikári. Aj keď fyzickými parametrami je to takmer nemožné. Bernal má napríklad hmotnosť 52 kilogramov, Alaphilippe o desať viac a v kopcoch, keď musíte absolvovať vyše dvojtisícové monštrá a potrebujete šetriť každú kalóriu a mať dole každý gram, to je cítiť a poznať. Ale Alaphilippe ukázal, že je to možné a o rok bude mať ďalší pokus.

Julian Alaphilippe, najlepší súčasný svetový cyklista ešte v žltom drese lídra pretekov Tour de France 2019. Zdroj TASR / AP

To, že je Tour najlukratívnejší, najlepšie platený, najprestížnejší či najsledovanejší cyklistický podnik roka svedčia aj odmeny. Aj keď pre tých najlepších. Víťaz celej Tour dostane 500-tisíc EUR, druhý 200-tisíc a tretí 100-tisíc. Ale pozor, potom sú to iba drobné. Od dvadsiateho po posledné 155-te je to pre cyklistov iba 1000 EUR na hlavu. Za tú drinu, pot a stres almužna a odmena chudobných. Najlepší tím, Movistar, si prilepší o 50-tisíc EUR. Porovnajte si to s tenistami, či našimi preplatenými futbalistami… Peter Sagan si zarobil slušný balík. Za zelený dres dostal 25-tisíc EUR, v jednotlivých etapách potom spolu 27.890 EUR. Najviac z celého tímu BORA. Aj keď sa všetky prémie zarobené za celú Tour delia medzi všetkých členov tímu. Saganov rekordný triumf a triumfálnu jazdu v Paríži absolvoval slovenský cyklista na špeciálnom bicykli, ktorého hodnota je 30-tisíc EUR.

Ale Sagan zabával divákov, aj pelotón už pred defilovaním najlepších pod Víťazným oblúkom. Rozveselil inak strohý tím Ineos so žltým Bernalom počas ich exhibičnej jazdy na ceste do Paríža, kde si Sagan ukradol časť mediálnej pozornosti pre seba. Veď v uliciach metropoly Francúzska boli tri milióny fanúšikov a to Paríž bola od šiestej hodiny rannej kompletne uzavretá pre všetku dopravu.