Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VIDEO Slovensko OBSADZUJÚ nové NEBEZPEČNÉ zvieratá: Útočia aj na ĽUDÍ! Pozor tiež na POTVORY šíriace nepríjemnú CHOROBU

Ilustračné foto. Zdroj: Wikipedia, Unsplash

Parazit spôsobujúci nepríjemné kožné ochorenie

Zbystriť pozornosť by mali aj turisti, ktorí sa chystajú do národných parkov (NP) Slovenský raj, Slovenský kras a Muránska planina. Na stránke prvého menovaného nedávno pribudlo varovanie ochranárov pred miniatúrnymi tvormi, ktoré voľným okom ani nevidíme, ale život človeka vedia poriadne znepríjemniť. “Trombikuly – cudzopasné larvy roztočníka červeného, spôsobujúce nepríjemné kožné ochorenie trombikulózu. Najväčšiu hrozbu predstavujú v druhej polovici leta a na jeseň,” varuje správa národného parku. A pridáva rady, ako sa im vyhnúť.

Roztočník červený sa vyskytujú najčastejšie v pôde a porastoch skalných brál a plošín krasových území, akými sú vyššie spomínané NP. Do nechceného kontaktu s ich larvami – trombikulami sa môžete dostať, ak si na takýchto miestach sadnete alebo položíte na zem váš ruksak či oblečenie.  “V momente, keď sa trombikula dostane do kontaktu s vašou kožou, naruší ju svojimi hryzadlami a pomocou agresívnych sekrétov si v nej vytvorí kanálik. V kanáliku sa usídli a kŕmi sa kožným tkanivom, ktoré svojim sekrétom rozložila. Keď sa larva nasýti, vypadne z tela hostiteľa. Dovtedy však môže prejsť aj 10 dní, počas ktorých napadnutý človek alebo zviera trpí silným svrbením, začervenaním pokožky a nepríjemnými vyrážkami,” vysvetľuje správa NP.

Roztočník je malý ako špendlíková hlavička. Zdroj: Wikpedia

Na to, aby sme sa chorobe vyhli, nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky či opatrenia. “Stačí si v rizikových lokalitách neukladať ruksak a oblečenie na zem a sadnúť si na vyvýšené miesto, napríklad na spadnutý kmeň stromu. Keď stojíte alebo kráčate, trombikuly by vás nemali ohroziť. Riziko kontaktu s nimi znížite aj vysokou turistickou obuvou a dlhými nohavicami,” radia pracovníci NP.

Ak však už na sebe spozorujete príznaky trombikulózy, je vhodné sa poradiť s lekárom o možnostiach liečby respektíve zmierňovania priebehu ochorenia. “Hoci trombikulóza nie je život ohrozujúca, jej neliečený priebeh je v mnohých prípadoch veľmi nepríjemný,” dodáva NP.