Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VIDEO Slovensko OBSADZUJÚ nové NEBEZPEČNÉ zvieratá: Útočia aj na ĽUDÍ! Pozor tiež na POTVORY šíriace nepríjemnú CHOROBU

Ilustračné foto. Zdroj: Wikipedia, Unsplash

BRATISLAVA – Na Slovensku pozorujeme inváziu viacerých nebezpečných druhov zvierat, aké dosiaľ u nás neboli. Vtáky, ktoré útočia aj na ľudí venčiacich psov, či raky šíriace smrtiaci mor. Problémom jej aj na prvý pohľad roztomilý norok americký. Pri turistike je potrebné práve v týchto mesiacoch zbystriť pozornosť aj na miniatúrne živočíchy, ktoré u ľudí spôsobujú nepríjemné kožné ochorenie.

Na našom území je potvrdený výskyt dvoch inváznych druhov vtákov. Ide o potápnicu bielolícu a húsku štíhlu. Nebezpečenstvo predstavuje najmä druhá menovaná. Ako priblížil ornitológ Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, v prípade potápnice ide o jednotlivé záznamy a preto nie je dôvod na obavy. Húska štíhla je však najrýchlejšie šíriacim sa vtáčím druhom na Slovensku.

Vták je veľmi agresívny, museli zakročiť

Ornitológovia nedávno zaznamenali prvé hniezdenia húsky štíhlej na západnom Slovensku, dnes sa už vyskytuje a hniezdi aj pri Partizánskom. “Je to druh, ktorý sa správa veľmi agresívne na svojich hniezdiskách, vytláča iné druhy a dokonca útočí aj na ľudí venčiacich psov,” skonštatoval Ridzoň. Dodal, že problémy pri hniezdení húsok boli na Kuchajde v Bratislave. Štátna ochrana prírody preto musela pravidelne hniezdiace vtáky odchytávať, lebo sa na to sťažovali návštevníci jazera.

Húska štíhla. Zdroj: Wikipedia

Podobne agresívne správanie druhu je podľa ornitológa známe aj z iných lokalít, pôvodné druhy na toto správanie zatiaľ nestihli zareagovať. “Preto veľmi pozorne sledujeme situáciu, aby sa mohli prijať účinné kroky v prípade potreby,” podotkol.

Na Slovensku začali hniezdiť aj iné nepôvodné druhy vtáctva, napríklad kačička mandarínska a labuť čierna. V ich prípade však nejde o druhy, ktoré by sa správali invázne, preto sa len monitoruje ich zväčšujúci sa výskyt, povedal Ridzoň.

Invazívny cicavec zlikvidoval celú kolóniu vtákov

Zároveň poukázal, že väčším problémom sú v súčasnosti invázne druhy cicavcov, napríklad medvedík čistotný, psík medvedíkovitý a hlavne norok americký. “Norok americký viackrát zlikvidoval kolóniu desiatok hniezdiacich rybárov riečnych v Chránenom vtáčom území Dunajské luhy, preto sme museli pristúpiť k odchytu na jeho lokalitách výskytu na Dunaji,” dodal.

Norok americký. Zdroj: Wikipedia

Podobne vážny problém čoskoro očakávajú ochranári aj u medvedíka čistotného. Európske pôvodné druhy nie sú na jeho prítomnosť zvyknuté, nemajú stratégiu na obranu a tak doplácajú na jeho prítomnosť.

Objavili tisíce červených rakov, spôsobujú masový úhyn

Na Turci zase objavili druh raka, ktorý u nás nemá čo hľadať. Červený rak predstavuje nebezpečenstvo pre náš ekosystém. Ide o jeden z najinváznejších druhov živočíchov v Európe. Ten môže ohroziť a zosadiť z trónu kráľa našich vôd – raka riečneho.

Rak červený. Zdroj: Wikipedia

Desiatky ochranárov preto v septembri čistili lokalitu a zbierali invázne raky a nepôvodné sladkovodné krevety. Išlo o lokalitu v okrese Turčianske Teplice na úseku približne 1,5 kilometra malého toku, dotovaného teplou vodou z termálneho vrtu. “Populáciu tu tvorí niekoľko tisíc jedincov a v lokalite sa nachádzajú aj ďalšie nepôvodné druhy živočíchov a rastlín. Rak červený pochádza z Ameriky a dosahuje veľkosť do 15 centimetrov. Je prenášačom račieho moru. Ochorenia, voči ktorému nie sú naše druhy rakov imúnne a spôsobuje ich masový úhyn,” vysvetlila Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu zo Štátnej ochrany prírody.

Kde presne si treba dávať pozor pred miniatúrnymi tvormi, ktoré v týchto mesiacoch spôsobujú kožné ochorenie? Na druhej strane sa dočítate, aj ako sa pred nimi ochrániť.