Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Takto to vyzeralo tesne pred brutálnym činom. Nové zábery ukazujú zatýkanie pred Floydovou smrťou

Objavili sa nové zábery zo zatýkania Floyda. Zdroj: YouTube

MINNEAPOLIS – Národná garda USA potvrdila, že počas protestov sa zmiernili násilné nepokoje. Uplynulá noc bola v celom štáte pokojnejšia, informoval novinárov v utorok šéf príslušného úradu, generál Joseph Lengyel. Medzičasom sa na internete objavilo nové video, ktoré zachytáva, ako bol George Floyd 25. mája zatknutý. O niekoľko minút došlo k brutálnemu útoku, pri ktorom Afroameričan zomrel.

 

Zábery ukazujú, ako policajti zastavujú auto a dve osoby z neho vystupujú. Jeden z policajtov hovorí so šoférom – za volantom sedí George Floyd. Neskôr odvádza policajt Floyda preč. Floyd si potom sadol na zem a zostal tam, kým neprišli ďalší policajti.

Nakoniec mu dali dvaja policajti na ruky putá. Video z bezpečnostnej kamery tiež ukázalo, ako Floyd neskôr spadol na zem.

Ďalšie video, ktoré obletelo svet, už zachytáva moment, ktorý nasledoval o chvíľu neskôr. Jeden z policajtov kľačal na Floydovom krku takmer deväť minút, až napokon zatknutý Afroameričan po brutálnom útoku umiera.

Posledné chvíle Floydovho života. Zdroj: Twitter / Mukhtar M. Ibrahim

Pobúrenie v celej krajine

Floyd sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať, ale policajti tlak nepovolili. Video z incidentu vyvolalo pobúrenie po celej krajine. Ukazuje totiž, že traja policajti tlačia 46-ročného Floyda k zemi, aj keď už mal putá na rukách. Derek Chauvin, ktorý kľačal Floydovi na krku, aj dvaja jeho kolegovia boli kvôli incidentu prepustení z polície. Doteraz však nebol ani jeden z nich zatknutý. Chauvin je však z dôvodu smrti Afroameričana obvinený z vraždy 3. stupňa.

Demonštranti kľačia počas minúty ticha pred policajnou stanicou v kalifornskom meste Long Beach počas protestu po úmrtí Afroameričana Georgea Floyda po minulotýždňovom policajnom zásahu v Minneapolise v pondelok 1. júna 2020. Zdroj: TASR / AP

Symbolické kľaknutie na kolená

Symbolickým pokľaknutím vyjadrili policajti v USA solidaritu s demonštrantmi pri nedávnych protestoch proti policajnému násiliu a rasizmu. Policajti však kľačali vo viacerých mestách, zvesili hlavy alebo objímali ľudí, ktorí protestovali v uliciach.

Policajti si v mnohých mestách kľakli spolu s demonštrantmi na kolená. Zdroj: YouTube

V obci Flint Township v Michigane si šerif Chris Swanson zložil prilbu a odložil obušky a pripojil sa k demonštrantom. Vo videu Swanson hovorí: “Chcem z toho urobiť sprievod – nie protest. Jediným dôvodom, prečo sme tu, je uistenie, že máte svoj hlas – to je všetko.”

Šerif sa pridal k demonštrantom. Zdroj: Twitter / David Begnaud

Z davu sa ozývali výkriky “ďakujem”

V Lexingtone v štáte Kentucky sa policajti modlili spoločne s demonštrantmi. V newyorskej štvrti Queens si takisto niekoľko policajtov pokľaklo. Z davu prichádzali slová vďaky, informovala CNN. Podobné scény sa odohrali aj neďaleko Miami. Vo Washingtone si kľakli policajti pred hotelom, ktorý patrí Donaldovi Trumpovi. V Houstone, najväčšom meste Texasu, išiel policajt ruka v ruke s demonštrantom.

Mohlo by vás zaujímať