Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Tento rok bude nabitý filmami. Tešiť sa môžeme na poriadnu dávku emócií

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Tento rok bude na filmové skvosty naozaj pestrý. Čaká nás poriadna dávka napätia a strachu. No nebude chýbať ani smiech, či slzy šťastia. Tvorcovia snímok sa s nami počas roka poriadne zahrajú a budú skúšať naše hranice. Očakávaným titulom bude dokumentárny film o Karlovi Gottovi, no na pláne je toho oveľa viac. Glob.sk vás bude počas roka, samozrejme, informovať a prinášať vám všetky aktuálne informácie priamo z premiér.

 

Amundsen

Príbeh o legende, nad ktorou žasol celý svet. Reč je o mužovi, ktorý nevedel byť druhý – Roald Amundsen. Film o dobrodruhovi, ktorý ako prvý dobyl južný pól a dosiahol obidva póly zemegule, nás dostane do kolien. Snímka zachytáva jeho súperenie o dobytie južného pólu s britským námorným dôstojníkom Robertom Scottom, ale aj  komplikovaný súrodenecký vzťah medzi Roaldom a Leonom. ,,Celovečerný film Amundsen zachytáva nielen jeho neuveriteľné výpravy do nepreskúmaných ľadových pustatín či polárne lety vzducholoďou, ale odhaľuje aj súkromie a kontroverznú osobnosť legendárneho objaviteľa vrátane menej známych skutočností, ako bol jeho vzťah s bratom alebo milostné aféry,‘‘ dodala PR manažérka Bontonfilm Stanislava Borská. Film je v kinách od 26. decembra 2019.

 

Špindl 2

Silvia je úspešná lekárka a verí, že konečne našla recept aj na šťastný vzťah. Renáta je manželka známeho spisovateľa, vo svojich kruhoch dodáva ďalším ženám odvahu a silu k lepšiemu životu, ale v jej vlastnom živote jeden osudový prvok chýba. Herečka a tanečnica Eliška stojí na začiatku dobre rozbehnutej kariéry, ale komplikuje sa jej vzťah s priateľom – muzikantom. A chlapi z horskej služby sú vždy pripravení pomôcť. Kde inde by sa mohli všetky príbehy stretnúť, pretnúť a vyriešiť, ako v zasneženom Špindli. Špindl 2 je voľné pokračovanie komédie Špindl, ktoré predstaví celkom nové postavy. Obsadenie je naozaj pestré, tešiť sa môžete na herečku Kairu Kateřinu Hrachovcovú a Hanu Vagnerovú. Ich mužské protipóly stvárňujú Radim Fiala či Filip Blažek. V kinách od 2. januára 2020.

 

Príliš osobná známosť

Snímka príde do kín 16. januára. Je adaptáciou rovnomennej literárnej predlohy spisovateľky Evity Twardzik Urbaníkovej. Film prináša príbehy troch žien, ktoré sa poznajú, alebo sa spoznajú. Spája ich priateľstvo, muž a päťročné dievčatko. Simona si nanovo buduje život po tom, čo sa rozvedie a syn sa rozhodne žiť s otcom. Natáliu si nájde láska v podobe vdovca s malou dcérkou a obetavou babkou. A Eva aj v dôchodkovom veku zisťuje, že do jej života stále patrí partnerská láska. ,,Príliš osobná známosť je obsadená mnohými známymi tvárami – v hlavnej úlohe sa predstaví česká herečka Petra Hřebíčková, sekundovať jej bude Tatiana Dyková či Eliška Balzerová. Šarmantné mužské postavy, ktoré hrdinkám zamotajú životy, stvárňujú srbskí herci Branislav Trifunović, Predrag Manojlović a Chorvát Janko Popović Volarić,‘‘ uvádza distribučná spoločnosť Continental film. Zo slovenských hercov sa diváčky môžu tešiť na Ľuboša Kostelného a Mariána Mitaša. Do kín príde 16. januára 2020.

 

Dokument o Karlovi Gottovi

Snímka nie je prehliadkou slávy a úspechov známeho speváka. Práve naopak, tentoraz nás zavedie do jeho súkromia. Dokument prináša jedinečný a intímny pohľad na jeho život. Režisérku Oľgu Malířovú Špátovú oslovili priamo Ivana a Karel Gottovci. Cieľom celého dokumentu je zachytiť autentický život Karla Gotta. Tvorcovia ukážu nielen Gottov život ako speváka, ale aj ako maliara a zároveň manžela a otca detí. ,,Muža, ktorý šesťdesiat rokov rozdával svojimi piesňami radosť niekoľkým generáciám nielen u nás, ale aj v Európe a vlastne po celom svete. Muža, ktorý sa zapísal do sŕdc a duší svojich poslucháčov tým, že jednoducho bol,‘‘ povedala režisérka.

Tvorcovia zachytili Karla Gotta pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj v Hamburgu, ale najmä v jeho domácom prostredí, či už v Prahe, alebo na chalupe v Českom Švajčiarsku, v dedine, kde trávil detstvo. ,,Spevák sa vo filme vydá po stopách svojho života, ukáže divákom neznáme zákulisia koncertov aj svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snažia s pokorou a láskou chrániť. Film tak bude vďaka úprimnej otvorenosti Karla Gotta úplne autentický a jedinečný,‘‘ napísala PR manažérka z Bontonfilm Stanislava Borská. Film príde do kín na jeseň 2020.

 

Film o Gottovi odhalí jeho súkromie. Zdroj: Bontonfilm

Perinbaba a Dva svety

Po vyše dvoch rokoch mieri na filmové plátna Perinbaba a Dva svety. Legendárny režisér Juraj Jakubisko splnil prianie divákov a oživil známe rozprávkové postavy, ktoré sú roky úzko späté so slovenskými Vianocami. V príbehu dominuje fantázia a humor.

Hlavnou hviezdou filmu je Lukáš, ktorého si zahral mladý herec Lukáš Frlajs. V hlavnej ženskej postave – Lucii – sa predstaví Valéria Frištik. ,,Nemám rád príbehy, v ktorých hlavný hrdina sedí po celý čas za pecou, potom strčí každého do vrecka a pečené holuby mu padajú len tak. Deti by mali mať vzory v ľuďoch, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením dosiahnu svoje šťastie. Môj Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta, hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti, sa často dostane na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré alebo zlé, mu zmení život. Rovnako ako nám v reálnom živote. Vytvoril som bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou,“ povedal Juraj Jakubisko. Film si budú môcť diváci pozrieť v kinách už v prvej polovici roka 2020.

 

Havel

„Štátnika Havla a prezidentský portrét nečakajte,“ odkazuje divákom režisér Slávek Horák. „Náš film je o tom, čo sa dialo predtým, o menej známej etape a menej opísanom živote. Je to dráma, ale je tam toľko vtipných a absurdných situácií, že sa často prelína s komédiou,“ opisuje Horák. Príbeh filmu je rámcovaný augustom 1968 a novembrom 1989, dejiny sú ale iba pozadím vzťahov hlavných postáv a ich osobného života, niekedy divokého a nečakaného. Počas filmu sa mení postava aj vzhľad Václava Havla v podaní Viktora Dvořáka od ľahkovážneho a úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie rokov osemdesiatych. Podobne sa mení aj štýl filmu, čiernobielo natočené 60. roky prejdú do farby 70. rokov a potom do štýlu 80. rokov.

Ohniskom filmu je silný a súčasne netradičný vzťah Václava Havla a jeho ženy Olgy, ktorú hrá Anna Geislerová. „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“ V ďalších dôležitých úlohách hrajú Bára Seidlová, Stanislav Majer, Jiří Bartoška, či Martin Hofmann. Premiéra v kinách je plánovaná na leto 2020.

 

Viktor Dvořák ako Václav Havel. Zdroj: Bontonfilm

Prvok, Šampón, Bodka a Karol

Patrik Hartl začal nakrúcať filmovú komédiu podľa svojej knihy Prvok, Šampón, Bodka a Karol. V príbehu si štyria kamaráti dvadsať rokov po maturite priznajú, že nežijú tak, ako si predstavovali. A rozhodnú sa s tým niečo urobiť. Je možné riešiť krízu stredného veku provokatívnou hrou s takmer nesplniteľnými úlohami? „Film bude o kamarátstve. A tiež o tom, aké ťažké je niekedy nepodvádzať. Nielen svoju ženu alebo najbližšieho priateľa, ale aj sám seba. Láka ma filmové rozprávanie o odvahe urobiť niečo debilné, čo nám pripomenie, že môžeme bezstarostne žiť, aj keď máme všetci hypotéky a na krku kopec problémov,“ približuje Patrik Hartl.

V hlavných úlohách štyroch kamarátov sa predstaví Martin Pechlát ako Prvok, David Švehlík ako Šampón, Hynek Čermák bude Bodka a Karolovi prenechá svoju tvár Martin Hofmann. V ženských úlohách sa predstavia Petra Polnišová, Zuzana Norisová, Soňa Norisová, Jana Kolesárová, Petra Hřebíčková, Hana Vágnerová a Bára Poláková. Okrem spomenutých hercov sa v pripravovanej českej komédii môžeme tešiť aj na Jiřího Langmajera, Tomáša Maštalíra, či Ľuboša Kostelného. Premiéra v kinách je naplánovaná na december 2020.

 

Herci Čermák, Hofmann, režisér Hartl, herci Švehlík a Pechlát. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Film Havel. Zdroj: Bontonfilm
Perinbaba a Dva svety bude opäť o láske. Zdroj: Bontonfilm
Film Prvok, Šampón, Bodka a Karol. Zdroj: Bontonfilm
Film Amundsen. Zdroj: Bontonfilm / Motion Blur
Film Prvok, Šampón, Bodka a Karol. Zdroj: Bontonfilm
Na jeseň by mal mať premiéru dokument o Karlovi Gottovi. Zdroj: Bontonfilm
Perinbaba a Dva svety. Zdroj: Bontonfilm
Film Prvok, Šampón, Bodka a Karol. Zdroj: Bontonfilm
navigate_before
navigate_next