Domáce Politika Top

VIDEO Truban chce ísť na veľkú. Radikálnu digitalizáciu štátu

Michal Truban, Progresívne Slovensko, Zdroj: Progresívne Slovensko

BRATISLAVA- S pribúdajúcimi percentami sa členovia Progresívneho Slovenska púšťajú do čoraz odvážnejších vyjadrení. Naposledy tak urobil Michal Truban vo svojom videu na sociálnej sieti. Hlavnú úlohu v ňom hrá toaletný papier. Veľa toaletného papiera. Truban totiž tvrdí, že by to mal byť jediný papier, ktorý by mali Slováci vo vzťahu so štátom používať. 

 

Truban sa vo videu sťažuje, že úrady fungujú rovnako ako za Márie Terézie. Pečiatky, formuláre, papiere. Žiada radikálnu digitalizáciu štátu, pri ktorej by všetko prebiehalo automaticky a občania by nemuseli štátu dokazovať takmer nič. Jeho predstava je, že Slovensko by sa malo stať prvou krajinou na svete, kde ľudia nemusia vypĺňať ani jeden formulár. Odvážny koncept sprevádza tvrdením, že takáto zmena by priniesla každému občanovi úsporu až 5 dní života a v prípade že je občan podnikateľom až 20 dní života.

“Štátne IT doteraz fungovalo ako obor. Veľké projekty za veľké peniaze, s veľkým rizikom korupcie. Bez úprimnej snahy to niekam posunúť. Bez ľudí, ktorí by o tom niečo vedeli. Presne tak, ako sa to nemá robiť” tvrdí Truban. “Slovenské IT je výborné na papieri, akurát v realite sme sa nedostali nikam. Musíme k tomu pustiť ľudí, ktorí to dokážu urobiť. Stačí ich mať menej, ale dobre platených, znížiť byrokraciu a zaviesť poriadne vedenie ” dodal nakoniec.

Otázkou tak už len ostáva, či sa nakoniec aj toaletný papier nakoniec nestane obeťou radikálnej digitalizácie. To by totiž mohlo výkon štátnej správy ohroziť viac, ako chýbajúca digitalizácia.

Michal Truban je podpredsedom Progresívneho Slovenska. Táto zatiaľ mimoparlamentná strana postupne v prieskumoch rastie, podľa posledného jej už chýba len jedna desatina percenta na vstup do parlamentu.