Spoločnosť Domáce Top

VIDEO Už dnes začína šampionát v lyžovaní na tráve. Súťažia aj traja Slováci

Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia

BRATISLAVA – Znie to ako vtip, no je to skutočný šport s poriadnou dávkou adrenalínu! Už dnes začínajú Majstrovstvá sveta juniorov v lyžovaní na tráve. Uskutočnia sa v Štítnej nad Vláří v susednej Českej republike a potrvajú až do soboty. Bojovať o cenné kovy budú aj Slováci – Nikola Fričová, Vanesa Drahovská a Adam Masár. Čaká ich poriadna drina, no umiestniť sa na stupňoch víťazov je poriadnym lákadlom.

 

Už dnes sa môžu návštevníci súťaže tešiť na poriadnu dávku adrenalínu a bojovnosti. Na Majstrovstvách sveta juniorov v lyžovaní na tráve sa predstavia súťažiaci, ktorí budú bojovať o cenné kovy.

Každý z nich absolvuje kompletný program svetového šampionátu, to znamená slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom a super-kombináciu (S-G+SL).

Unikátnu súťaž si nenechá ujsť ani Slovensko. Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) na juniorský vrchol sezóny v grasski nominovala Nikolu Fričovú, Vanesu Drahovskú a Adama Masára. O víťazstvo ale tento rok nebude bojovať piaty najlepší slalomár z minuloročných juniorských MS Alex Jánoška, ktorého vyradilo zranenie.

Ťažká drina

Lyžovanie na tráve je v porovnaní s klasickým lyžovaním ťažšie, najmä preto, že lyžiar má nohy o 13 cm vyššie nad zemou. ,,Zároveň musí dôsledne vykrajovať oblúk (iba skúsenejší lyžiar na tráve si môže dovoliť aj tzv. kristiánku), aby sa mu nerozopol pás pod topánkou (ktorý na princípe pásového vozidla umožňuje pohyb po tráve). A rozdiel je aj v brzdení, lyžiar na tráve musí brzdiť do protioblúku, či oproti svahu,” vysvetlil pre Glob.sk vedúci výpravy Ladislav Šandor. Dodal, že mnohí špičkoví alpskí lyžiari si pochvaľujú lyžovanie na tráve ako doplnok k alpskému lyžovaniu.

 

Šance sú sľubné

Lyžovanie na tráve je poriadna makačka a na tento šampionát sa tak súťažiaci dôkladne pripravovali. Dokonca absolvovali aj niekoľko tréningov priamo na svahu, kde sa odohrajú spomínané majstrovstvá. „Posledné tréningy sme zamerali najmä na zlepšovanie techniky a tiež kondície. Veríme, že domov sa náš tím vráti aspoň s jednou medailou,‘‘ povedal reprezentačný tréner slovenských lyžiarov na tráve Ľubomír Masár.

Najväčšiu šancu zabojovať o medaily by podľa slov Masára mohla mať Nikola Fričová v slalome a v superobrovskom slalome. ,,Výbornú výkonnosť v doterajšej časti sezóny ukazoval aj Adam Masár, ktorému sa na pretekoch Svetového pohára v talianskej Cortine d´Ampezzo darilo aj medzi dospelými. Dvakrát sa dostal do TOP 10, kde bol siedmy a desiaty, takže jeho stúpajúca forma najmä v slalome je veľkým prísľubom. Ale prekvapiť nás môže aj Vanesa Drahovská,‘‘ skonštatoval Ľubomír Masár.

 

Posledné tréningy lyžiari zamerali najmä na zlepšovanie techniky a tiež kondície. Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia

Ideme ďalej

Svetovým šampionátom sa ale našim juniorom sezóna nekončí. ,,Trojica juniorov, Nikola Fričová, Vanesa Drahovská a Adam Masár, nás bude reprezentovať aj na tohtoročných seniorských majstrovstvách sveta v lyžovaní na tráve,‘‘ dodal tréner Masár. Tie sa uskutočnia 12.-18. augusta vo švajčiarskom Marbachegg-u. ,,Bez šancí nebudú ani medzi staršími. Okrem Adama Masára sa medzi seniormi už stihla etablovať aj Nikola Fričová, ktorej patrí v aktuálnom rebríčku najlepších svetových slalomárok v lyžovaní na tráve šiesta priečka,“ zdôraznil Ľubomír Masár.

Dôvodom ich nástupu na majstrovstvá seniorov je Lukáš Ohrádka, ktorý kvôli zraneniu vypadol a tiež naša najúspešnejšia lyžiarka na tráve v posledných rokoch – Barbara Míková, ktorá sa nemôže zúčastniť pre materské povinnosti.

 

Trojica juniorov nás bude reprezentovať aj na tohtoročných seniorských majstrovstvách sveta. Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia

Bodka za sezónou

Po spomínaných dvoch svetových šampionátoch čakajú lyžiarov na tráve aj atraktívne preteky v Iráne. Tie sa budú konať 21.-27. augusta v lyžiarskom stredisku Dizin. Zúčastní sa ich Nikola Fričová, ktorá má šancu zvíťaziť v celom FIS juniorskom pohári. ,,Svetový pohár vyvrcholí 11.- 15.09. v talianskom Schilpariu. Bodkou za sezónou pre slovenských lyžiarov na tráve budú ako vždy septembrové majstrovstvá Slovenska v Banke pri Piešťanoch,‘‘ uviedla komunikačná poradkyňa SLA Adriana Bednárová.

Úspechy lyžiarov na tráve

Slovensko sa pýši lyžiarmi na tráve už od nepamäti. V deväťdesiatych rokoch sme mali majsterku sveta v slalome Mirku Kabátovú a tretieho v obrovskom slalome Ivana Jamricha. ,,Od roku 2000 viackrát po sebe získala majstrovský titul Veronika Cvašková hlavne v SL, pokračovateľom bol Timotej Oravec, majster sveta v SL a 2x vicemajster v SG, GS, tiež juniorská majsterka sveta SG, GS a vicemajsterka v SL Barbara Míková, dnes už trojnásobná držiteľka svetového pohára a niekoľkonásobná majsterka sveta v kategórii senioriek,‘‘ reagoval pre Glob.sk vedúci výpravy Ladislav Šandor.

Úspešní Slováci

Tohtoročné úspechy z Majstrovstiev sveta juniorov v lyžovaní na tráve:

  • Nikola Fričová – druhé miesto v superkombinácii, bronz v obrovskom slalome, bronz v slalome, štvrté miesto v Super G
  • Vanesa Drahovská – štvrté miesto v slalome
  • Adam Masár – štvrté miesto v slalome

,,Na šampionát sme išli s malou výpravou. Masár aj Fričová mohli síce medailovú zbierku ešte rozšíriť, napriek tomu ukázali naši mladí lyžiari na tráve, že o budúcnosť v tomto športovom odvetví sa slovenské lyžovanie nemusí obávať,“ povedal na margo skončeného šampionátu reprezentačný tréner našich lyžiarov na tráve Ľubomír Masár.

 

Galéria
Lyžovanie na tráve je pastvou pre oči. Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia
Aj Slováci zabojujú o cenné kovy. Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia
Lyžiarov na tráve čakajú aj atraktívne preteky v Iráne. Zdroj: FB Slovenská lyžiarska asociácia
navigate_before
navigate_next