Domáce Šport Top

VIDEO Veľký hokejista aj človek. Zdeno Chára rozdával v Bostone koláče hasičom, bezdomovcom aj ľuďom na ulici

Zdeno Chára počas Dňa Vďakyvzdania v Bostone. Zdroj: Boston Bruins

BRATISLAVA / BOSTON – Zdeno Chára je pojem v NHL, v Bostone, na Slovensku, jednoducho všade, kde sa objaví. Na ľade aj mimo neho. Jeho športový aj ľudský rozmer je obdivuhodný. Práve najvyšší a najstarší hráč NHL dokazuje, že slová a skutky sú pri jeho mene jedno a to isté.

 

Dokázal to aj na Deň vďakyvzdania, ktorý je v Amerike jedným z najvýznamnejších sviatkov vôbec. Ľudia tu zvyknú v rámci sviatku obdarovať jedlom aj neznámych, alebo tých, ktorí trpia núdzou. Tradíciu, ktorej korene siahajú až do 17. storočia, si ctia aj v hokejovom klube Boston Bruins a v praxi ju už roky napĺňa aj kapitán “medveďov” Zdeno Chára. Aj tento rok sa v posledný novembrový štvrtok vydal do ulíc Bostonu, aby obdaroval ľudí tradičnými koláčmi z Mike´s Pastry. Zastavil sa na hasičskej stanici aj v Dome svätého Františka, kde ho s otvorenou náručou vítali obyvatelia Bostonu.

“Milujem, keď môžem dávať. Mám to radšej, ako byť obdarovaný. Cítim pokoru, keď vidím všetkých tých ľudí, ktorí rovnako pomáhajú a rozdávajú jedlo. Ja som len malý dielik v tejto veľkej skladačke ľudskosti,” povedal Chára, ktorého cituje bostonský portál cbslocal.com. Jeho aktivity komentovalo na sociálnych sieťach množstvo fanúšikov. Za pár hodín ich bolo niekoľko desiatok tisíc. “Ďakujeme, pane! Rád vidím, keď športové hviezdy z rôznych odvetví robia takéto veci. Zdeno išiel za ľuďmi a urobil ich deň výnimočným. Vzhľadom na to, aký má tento pán nabitý program, je úžasné, že si nájde čas na niečo také. Ukazuje to, aká veľká osobnosť je Chára,” napísal fanúšik Jeff.

“Si pre mňa inšpirácia odvtedy, čo si prišiel do Bostonu a rovnako pre nás všetkých Big Z,” poďakovala Cathy. Svoj súhlasný názor pridala aj Jean. “Boston Bruins si ctí tradície. Je to PR, ale mám to rada, lebo je to dôležité pre toto mužstvo. Je to jedna z vecí, ktoré ho definujú. Gratulujem Zdenovi Chárovi! Urobil skvelú robotu, keď rozšíril tento tradičný odkaz generácií. Medvedi, ste najlepší.

Kuriérom s jedlom sa vo štvrtok stal aj starosta Bostonu Marty Walsh. Slávnostne vyrezal prvý kúsok morky na tento účel, čo je dlhoročná tradícia. Celkovo len do Domu sv. Františka zabezpečili odvoz 52 moriek a 55 kg zeleniny. “Nech už si ľudia v našom meste prechádzajú čímkoľvek, musia cítiť, že sme s nimi a chceme zlepšiť ich život,” uviedol Walsh.

Mohlo by vás zaujímať: