Zahraničné Spoločnosť Top

Satelitné zábery odhalili nebezpečný úkaz. Regióny v okolí Teheránu sa prepadávajú do zeme

Červené oblasti zachytáva najviac postihnutú oblasť. (GFZ)

BRATISLAVA – Niekde až o 25 centimetrov za rok sa prepadávajú regióny v okolí iránskeho hlavného mesta Teherán. Príčinou sú miznúce zásoby podzemnej vody. Vedci varujú, že väčšina zásobární je nenávratne poškodená. 

 

V okolí Teheránu žije okolo osem miliónov ľudí. V predošlých rokoch a desaťročiach počet obyvateľov v regióne okolo Teheránu stále narastal a s tým aj dopyt po vode.

Masívne vzrástol aj počet studní, ktoré zabezečujú ľudí vodou. Zatiaľ, čo v roku 1968 ich bolo takmer 4000, o 50 rokov neskôr ich je viac ako osemnásobok. To viedlo k tomu, že množstvo podzemnej vody v regióne okolo hlavného mesta Iránu sa znova zmenšil. Len v období medzi rokmi 1984 a 2011 klesla hladina podzemnej vody o 12 metrov.

Vedci nemeckého geologického výskumného centra GFZ v Postupime tento efekt podrobne skúmali. Využívali pritom údaje štyroch rôznych satelitov: európskeho “Envisat” (ktorý medzičasom doslúžil), japonský “Daichi”(má za sebou podobný osud), nemecký “TerraSAR-X” a európsky “Sentinel-1”.

Na základe týchto dát vytvorili obraz povrchu regiónu (obrázok hore). V modro sfarbených oblastiach sa povrch zeme vôbec neprepadol, v červených naopak klesol výrazne. “Sentinel-1” posielal z tohto regiónu od roku 2014 najprv každých 24 dní nové radarové obrázky s vysokým rozlíšením, od roku 2016 dokonca každých 12 dní. “Takýmto spôsobom môžeme analyzovať riziká, ako napríklad pokles povrchu zeme, takmer v reálnom čase,” uviedol vedec z GFZ Mahdi Motagh.

Zem sa prepadla o niekoľko metrov

Spolu s kolegom Mahmudom Haghshenasom Haghighim informovali vo vedeckom časopise “Remote Sensing of Enviroment” o tom, že sa niektoré oblasti okolo Teheránu prepadli v rokoch 2003 až 2017 až o 25 centimetrov ročne. Dokopy to je niekoľko metrov. To vedie k vytváraniu prasklín na povrchu zeme ako aj k praskaniu múrov na budovách.

Vedci varujú, že niektoré nádrže podzemnej vody sú kvôli ich vyprázdňovaniu už nenávratne poškodené. V budúcnosti už nebudú schopné zadržať také množstvá vody ako v minulosti. Vedecky podložené plány pre vodohospodárstvo by podľa vedcov mohli pomôcť zmierniť situáciu.

Jedným z dôvodov, prečo došlo k tejto alarmujúcej situácii, je fakt, že Irán sa snaží byť z hľadiska zásobovania potravinami sebestačný. To vedie k tomu, že zásoby podzemnej vody sú príliš vyťažované. Okrem toho sa  podzemné nádrže opätovne dostatočne nezapĺňajú, pretože voda je zadržiavaná v priehradách a nie tak schopná preniknúť do podzemných prírodných zásobarní.