Domáce Šport Top

Víťazná premiéra Cháru v drese Washingtonu. Slovenský obranca bol jedným z najlepších hráčov na ľade

Slovenský obranca Zdeno Chára má za sebou víťazný debut v drese Washingtonu v NHL. Zdroj: TASR / AP

BUFFALO – Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára zažil úspešnú premiéru vo svojom novom klube v zámorskej NHL. Washington Capitals zvíťazili v prvom zápase novej sezóny na štadióne Buffala 6:4. Štyridsaťtriročný bek strávil na ľade 20:16 minút a k dvom plusovým bodom pridal aj jednu strelu na bránku a jeden hit. Spolu s ním sa tešil z výhry aj Richard Pánik, ktorý odohral 11:18 min a dvakrát ohrozil súperovu bránku.

Dvoma gólmi a asistenciou prispel k víťazstvu Capitals T. J. Oshie, kapitán Alexander Ovečkin si pripísal dve asistencie. Úspešný debut na lavičke tímu z hlavného mesta USA absolvoval skúsený tréner Peter Laviolette, ktorý zaznamenal 638. víťazstvo v NHL. “Pred sezónou prišlo v tíme k viacerým zmenám, posilnili sme sa o dôležitých hráčov a na nové prostredie si zvykám aj ja. Sme na začiatku novej cesty a veríme, že bude úspešná,” povedal pre nhl.com Laviolette, ktorý na lavičke nahradil Todda Reirdena. Chára nastúpil v tretej obrannej formácii s Nickom Jensenom a bol tretím najvyťaženejším hráčom svojho tímu. Minútu a 45 sekúnd z celkového “ice-timu” odohral v oslabení.

Sabres, ktorí nastúpili na prvý súťažný zápas po 311 dňoch, znížili z 1:4 na 3:4 aj na 4:5, ale víťazstvo Capitals spečatil do prázdnej bránky Garnet Hathaway. Do streleckej listiny sa pri debute v drese Buffala zapísali Taylor Hall a Tobias Rieder, asistenciu v prvom zápase v NHL zaznamenal nováčik Dylan Cozens. Zápas nedohrala ďalšia nová posila “šablí” Eric Staal, ktorého v tretej tretine atakoval úderom do hlavy Nic Dowd.

Z triumfu mal radosť aj Chárov bývalý klub, Boston zvíťazil na ľade New Jersey 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Jaroslav Halák sa do bránky nedostal. Rozhodujúci nájazd premenil Brad Marchand, ktorý v riadnom čase strelil gól a pridal asistenciu. “Bol to náročný zápas, ale to nás čaká celú sezónu. Máme silnú divíziu a každý chce postúpiť do play off. Každý zápas bude veľký bitka,” povedal Marchand podľa tsn.ca. Víťazstvo Bruins vychytal Tuukka Rask, stačilo mu na to 20 zákrokov.

Neúspešnú premiéru na lavičke Devils zažil tréner Lindy Ruff. “V predĺžení sme mali viac šancí, mohli sme rozhodnúť. Keď budeme hrať tak ako dnes, tak to bude OK,” povedal skúsený tréner. O góly “diablov” sa podelili Ty Smith, ktorý skóroval pri debute v NHL a Miles Wood. Bostonu chýbal pre zranenie David Pastrňák, nový kapitán Patrice Bergeron, ktorý prebral “céčko” po Zdenovi Chárovi, raz asistoval.

Edmonton triumfoval na vlastnom štadióne nad Vancouverom 5:2. Domáci kapitán Connor McDavid zaznamenal siedmy hetrik v základnej časti a pridal aj asistenciu, Leon Draisaitl nazbieral štyri gólové prihrávky a Ryan Nugent-Hopkins mal bilanciu 2+1. Oilers vrátili Canucks prehru 3:5 z otváracieho dňa novej sezóny. “Prvý zápas nám nevyšiel. Dnes to bolo podstatne lepšie, mali sme veľa energie, vychádzali nám presilovky a dobre sme bránili oslabenia,” povedal McDavid, ktorý sa postaral o prvý hetrik v novom ročníku NHL.

“McDavid hral opäť na inej úrovni, dokáže neskutočné veci a v stotine sekundy vie bleskovo udrieť,” adresoval chvály na jeho adresu tréner Dave Tippett. Svoj prvý gól strelil McDavid 0,8 sekundy pred prvou sirénou a zvýšil na 2:0, v polovici duelu po skvelej individuálnej akcii upravil na 3:1 a hetrik uzavrel takisto v druhej tretine zásahom na 4:2. Pod víťazstvo Oilers sa 38 zákrokmi podpísal Mikko Koskinen

Islanders zvíťazili v newyorskom derby nad Rangers 4:0 a pokazili tak premiéru v NHL draftovej jednotke 2020 Alexisovi Lafrenierovi. Devätnásťročný kanadský supertalent strávil na ľade 15 a pol minúty, zaznamenal mínusku a jednu strelu. Bezchybný výkon podal brankár Semjon Varlamov, ktorý zlikvidoval 24 striel “jazdcov” a pripísal si 28. shutout v NHL, ale prvý proti Rangers. “Nášmu tímu verím, sme výborný tím a perfektná partia. Môžeme byť úspešní,” povedal Varlamov. Dva góly strelil Anders Lee, medzi strelcov sa zapísal aj Matthew Barzal, ktorý podpísal nový kontrakt teste pred štartom sezóny.

Výsledky NHL

Buffalo – Washington 4:6, New Jersey – Boston 2:3 pp a sn, NY Rangers – NY Islanders 0:4, Detroit – Carolina 0:3, Nashville – Columbus 3:1, Winnipeg – Calgary 4:3 pp, Arizona – San Jose 3:4 pp a sn, Edmonton – Vancouver 5:2, Los Angeles – Minnesota 3:4 pp, Vegas – Anaheim 5:2