Domáce Šport Top

Vlhová zvládla ťažký zjazd v St. Antone nad očakávanie. Vyhrala Talianka Goggaiová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas zjazdu žien Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

ST. ANTON – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v zjazde Svetového pohára v rakúskom St. Antone na dvanástom mieste a stále je líderkou celkového poradia. Vyhrala Talianka Sofia Goggaiová, druhá bola Rakúšanka Tamara Tipplerová a tretia Američanka Breezy Johnsonová.

Hlavne bodovať. To bol plán dňa pre Petru Vlhovú v zjazde Svetového pohára v St. Antone. V Rakúsku by bolo každé umiestnenie v elitnej pätnástke alebo desiatke viac ako potešujúce. V tréningoch sa Vlhová pohybovala okolo 20. miesta a na ťažkej trati nemala výrazne straty na najlepšie. Dôležité preto bolo, aby v pretekoch nestratila veľa bodov na Michelle Gisinovú, Corine Suterovú, Federiku Brignoneovú alebo Laru Gutovú-Behramiovú. Veľká rivalka Vlhovej Mikaela Shiffrinová rýchlostné disciplíny v St. Antone opäť vypustila a dala prednosť tréningu. Zjavne nie je pre Američanku celkové poradie vo Svetovom pohári prioritou a pripravuje sa na februárové majstrovstvá sveta.

Vlhová si vyžrebovala číslo 18 a mala tak prehľad o jazdách všetkých favoritiek na víťazstvo. Z najlepších lyžiarok išla totiž ako úplne posledná. Zjazd v St. Antone bol v tejto sezóne tretí. Prvý vyhrala Suterová, druhý Talianka Sofia Goggiaová. Obe si spolu s Američankou Breezy Johnsonovou mali rozdeliť pódiové umiestnenie aj v Rakúsku. Trať bola ideálne pripravená, tvrdá, rýchla a široká. Počasie dokonalé. Slnečno, bezvetrie, pod nulou. Ale bol to veľmi ťažký zjazd, technický, rýchly a najmä dlhý s časmi okolo minúty tridsať. Dôležitú úlohu preto zohrala aj kondícia, čo mohla byť výhoda pre Vlhovú.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pretekoch Svetového pohára. Zdroj TASR / AP

Ukázalo sa, že Goggaiová je momentálne v zjazde najlepšia na svete. V St. Antone predviedla perfektnú jazdu a na každom medzičase bola o kus pred konkurenciou. Napokon vyhrala o takmer sekundu pred Tamarou Tipplerovou, tretia bola do tretice Johnsonová. Petra Vlhová predviedla na svoje pomery nadpriemernú jazdu, na prvom medzičase bola dokonca rýchlejšia ako Goggaiová, no stratila v strednej časti, kde zjazdárky dosahovali 120-kilometrovú rýchlosť. Technicky to bolo z jej strany v poriadku a aj preto z toho bolo napokon celkové dvanáste miesto a 22 bodov k tomu. Dôležité bolo, že skončila pred Brignoneovou, Gisinovou aj Martou Bassiniovou. V celkovom poradí má Vlhová aktuálne k dobru 137 bodov na Gisinovú a na Shiffrinovú dokonca 252.

“Celkom som spokojná, boli tam trošku chybičky, ale keď to zhrniem, veľmi sa teším, že mám body. Vždy si verím v čo najlepší výkon, ale v zjazde je to ťažšie, lebo je veľmi veľa rýchlych pretekárok. Verila som v umiestnenie v elitnej desiatke, mohla som sa tam dostať, ale drobné chybičky ma to stáli. V porovnaní s Val d’Isere, kde to pre mňa bolo veľmi náročné, mi tento zjazd sadol, je technický, točivý. Veľmi sa mi páčil, aj keď tam boli pasáže, na ktoré som si musela dať pozor. Musím sa vyjazdiť a dať dokopy rýchlosť s technikou, myslím si, že každými pretekmi by to mohlo byť lepšie,” povedala Vlhová.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj TASR / AP

Výsledky zjazdu SP v St. Antone

1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:24,06 min, 2. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,96 s, 3. Breezy Johnsonová (USA) +1,04, 4. Ester Ledecká (ČR) +1,10, 5. Laura Pirovanová (Tal.) +1,15, 6. Corinne Suterová (Švaj.), Ilka Štuhecová (Slov.) obe +1,16, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.), Elena Curtoniová (Tal.) obe +1,34, 10. Kira Weidleová (Nem.) +1,48, … 12. Petra VLHOVÁ (SR) +1,70