Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, POZOR! Na cestách pribudne NOVÁ POVINNOSŤ, za jej nedodržanie hrozia POKUTY: TOTO musíte vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Vodičom pribudne nová povinnosť, ktorá sa týka priechodov. Chystaná novela by mala zvýšiť bezpečnosť chodcov, ktorí prakticky získajú absolútnu prednosť.

Začiatkom budúceho roka plánuje vláda prijať novelu zákona o cestnej premávke. Tá zvýši bezpečnosť chodcov a zosúladí predpisy so zvyškom Európy. K úprave pravidiel sa kabinet zaviazal v programovom vyhlásení. Oproti pôvodnému návrhu sa má novela schvaľovať skôr, a to na základe hromadnej pripomienky, za ktorou stojí občianske združenie Cyklokoalícia.

Ako sa zmenia pravidlá

Dnes platí, že motoristi sú na základe zákona o cestnej premávke povinní dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov.

Novela by mala v praxi znamenať, že vodič bude povinný približovať sa k priechodu pre chodcov len takou rýchlosťou, aby bol schopný v prípade potreby umožniť chodcovi bezpečný prechod. Zároveň bude povinný umožniť bezpečný priechod aj chodcovi, ktorý sa zjavne chystá vstúpiť na priechod.

Za nedodržanie predpisu bude hroziť pokuta. Šoférovi to zároveň môže priťažiť pri vyšetrovaní nehody, ktorej účastníkom bude chodec.

Prečo dochádza k zmene

Podobná úprava vychádza z medzinárodného Dohovoru o cestnej premávke, a s výnimkou Slovenska platí vo všetkých krajinách Európskej únie. Práve prax z okolitých krajín podľa združenia ukazuje, že nové pravidlá majú potenciál fungovať aj u nás. „Avizovaná zmena zákona, na ktorej potrebu upozorňujeme už roky, bude veľkým krokom pre bezpečnosť chodcov a Slovensko zároveň priblíži k dopravne civilizovaným krajinám. Čím skôr sa zmenu podarí prijať, tým skôr bude na Slovensku peší pohyb bezpečnejší a komfortnejší, podobne ako vo zvyšku Európy,“ vyhlásil Dan Kollár, prezident Cyklokoalície.