Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, POZOR na toto PRÍSNE pravidlo: Za prekročenie rýchlosti o 11 km/h dostanete POKUTU až 800 eur! Poznáme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels, FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Pokuta až takmer 800 eur za porušenie rýchlosti len o pár kilometrov za hodinu? Mnohí nepoznajú pravidlo, ktoré zásadne navyšuje sankcie. Zatiaľ čo niektorí motoristi dostanú pokutu vo výške až 798 € za prekročenie limitu o viac ako 70 km/h, iní už za 11 km/h. Prečo je to tak?

Na výnimku, ktorá sa týka špecifického úseku, upozornil portál autoviny.sk. Za prekročenie rýchlosti o 11 kilometrov za hodinu alebo viac, vodič bežne zaplatí 39 € v obci a 30 € mimo obce. Existujú ale úseky ciest, kde je prekročenie rýchlosti o viac ako 10 km/h dôvodom na uloženie vysokej pokuty takmer 800 eur. 

Podľa Zákona o cestnej premávke ide o situáciu, kedy vodič prekročí dovolený rýchlostný limit v mieste merania hmotnosti vozidla. Vtedy hrozí pokuta až 798 €.

Musí byť osadená dopravná značka

Na tomto špecifickom úseku pritom policajti môžu kontrolovať najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť vozidla, najväčšiu prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu vozidla. 

Podmienkou pre uloženie takejto pokuty je, aby bolo meranie hmotnosti riadne označené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením, vysvetľuje portál.

Treba však dodať, že ide skôr o výnimku, s ktorou je dobré so oboznámiť, no reálne bývajú pokuty od polície za rýchlosť výrazne zhovievajšie.

Prečítajte si tiež:


Vodiči, POZOR! Toto bude už čoskoro prísne ZAKÁZANÉ: Ak to nedodržíte, hrozí POKUTA a zákaz jazdy