Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, POZOR na túto NOVINKU! Stačí malá chyba a 60 dní ste BEZ VODIČÁKU: Vieme viac

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Ak si vybavujete nový vodičský preukaz, nechtiac sa môžete dostať na čierny zoznam, ktorý vás na čakacej liste vyblokuje na 60 dní. Štát totiž upravil pravidlá rezervačného systému, aby zabránil podvodom. Problémy to však môže narobiť aj poctivým ľudom.

Ministerstvo ešte vlani upravilo používanie elektronického rezervačného systému, cez ktorý si viete dohodnúť termín pre vybavenie dokladov. “Rezervačný systém je po novom odolnejší voči zneužívaniu zo strany subjektov, ktoré využívaním voľne prístupných metadát obsadzovali väčšinu termínov, vo veľkej miere aj fiktívnymi osobami, čo v praxi znamenalo, že na zarezervovaný termín sa na pracovisko nik nedostavil,” uviedol rezort vnútra.

Na to, aké problémy to môže spôsobiť, poukázal portál Topspeed. Jedným z nových opatrení je blokácia na 60 dní. Ak napríklad žiadateľ o vodičský preukaz, ktorý neplánuje využiť zarezervovaný termín, rezerváciu nezruší najmenej 12 hodín pred termínom, systém ho zablokuje na 60 dní na všetky agendy, kde sa možno objednať, a to od dátumu vynechanej rezervácie.

Aj v prípade riadne zrušenej rezervácie platí pravidlo, ktoré obmedzuje žiadateľa na maximálne dve rezervácie na jednu agendu v priebehu 15 kalendárnych dní.

“Môžu nastať situácie, kedy motorista – napríklad kvôli chorobe alebo pre iný vážny dôvod – objektívne nestihne termín zrušiť a vzniká problém, ” vysvetlil Topspeed. Ako dodal, štát nespresnil, či na takéto individuálne situácie prihliada a či umožňuje vodičom v týchto prípadoch vytvoriť novú rezerváciu, aby sa vyhli dlhým čakacím dobám. To hrozí bez rezervácie najmä vo väčších mestách.