Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

Vodiči, POZOR! TOTO sú NAJČASTEJŠIE problémy s autami: Viete, ako sa im vyhnúť?

Automobilka, fabrika. Zdroj: Volkswagen Slovakia, TASR/Michal Svítok

SLOVENSKO – Ak idete autom do školy alebo do práce a potrebujete prísť načas, posledná vec, ktorú potrebujete je, aby sa vám vaše auto pokazilo. Obzvlášť v zimných mesiacoch.  Niekedy vás nezachráni ani to, že svoje vozidlo poznáte dokolane. Týchto šešť problémov najčastejšie trápi vodičov. Viete ako sa im dá vyhnúť?

Každého nemilo prekvapí, keď sa ponáhľa do práce alebo do školy a zrazu mu v aute naskočí výstražná kontrolka. Portál Centennial College zverejnil šesť najčastejších chýb áut, s ktorými sa v praxi stretávajú vodiči.

1. ZLÁ BATÉRIA
Ak máte problémy so štartovaním auta (a nemusí to byť preto, že vonku sú mínusové teploty) a často sa vám vymazávajú predvoľby hodín a rádia vo vašom aute, môžete mať problémy s batériou. Tie môžu viesť až k úplnemu vypnutiu motora. Dôležité je pripraviť si súpravu štartovacích káblov. Ak sa vám vybije batéria, iné auto vám môže pomôcť. Prenosný zosilňovač batérie urobí to isté bez potreby druhého auta. Autobatérie zvyčajne vydržia približne päť rokov. Ak je vaše auto staršie, mali by ste zvážiť jej výmenu skôr, ako ostanete niekde nečakane stáť.

2. ZAPAĽOVACIE CIEVKY A ZAPAĽOVACIE SVIEČKY
Zapaľovacie cievky a zapaľovacie sviečky sú ďalšie komponenty, ktoré je často potrebné vymeniť na starších vozidlách. Zapaľovacie sviečky sú tak pomenované, pretože doslova posielajú iskry do spaľovacej komory a zapaľujú palivo, ktoré poháňa váš motor. Opotrebované zapaľovacie sviečky môžu spôsobiť zablokovanie a slabé zrýchlenie, takže ak zlyhajú, je potrebné ich čo najskôr vymeniť.

3. PROBLÉMY PALIVOVÉHO SYSTÉMU
Vedeli ste, že uvoľnený uzáver palivovej nádrže môže spôsobiť zapnutie výstražnúéj kontrolky „Skontrolujte motor“ na prístrojovej doske? Uzáver musí mať účinné tesnenie. Ak ho nemá, mali by ste ho nahradiť novým uzáverom. Je to lacná, ale veľmi dôležitá oprava. Keď už hovoríme o palive, uistite sa, že máte nádrž dostatočne plnú, a to najmä v chladnom počasí. Jazda s menej ako štvrtinovou nádržou môže upchať palivové čerpadlo, čo vás bude stáť viac peňazí, ako by ste ušetríte za benzín či naftu.

4. PRAVIDELNE MEŇTE MOTOROVÝ OLEJ
Väčšina áut vám povie, kedy treba vymeniť olej. Ak vám už nabehne výstražná kontrolka, auto by ste mali prestať použivaž až do výmeny oleja. Váš olej môže nečakane vytiecť, čo môže spôsobiť trvalé poškodenie motora. To je dôvod, prečo vám autoservisy nalepia na čelné sklo nálepku, ktorá vám pripomenie, že po určitom čase a skôr, ako sa rozsvieti kontrolka, musíte vymeniť olej. Keď už sme pri tejto téme, musíte tiež sledovať hladinu chladiacej kvapaliny motora, pretože zabraňuje prehrievaniu a korózii vnútorných častí motora.

5. PROBLÉMY S PNEUMATIKAMI
Mnohí z nás nevedia, ako vymeniť pneumatiku, takže nechcete, aby vám praskla. Nie je na škodu sa to naučiť. Prasknutiu sa však môžete úplne vyhnúť, ak budete mať pneumatiky správne nahustené, čo môžete urobiť na pumpe na väčšine čerpacích staníc. Tip: Kúpte si merač tlaku v pneumatikách a pravidelne kontrolujte pneumatiky.

6. PROBLÉMY VÝFUKOVÉHO SYSTÉMU
Jednou obzvlášť dôležitou súčasťou výfukového systému vášho auta je kyslíkový senzor, ktorého úlohou je zisťovať hladiny kyslíka vo výfukových plynoch vášho auta – meradlo účinnosti vášho motora. V starších autách sa kyslíkový senzor časom opotrebuje a môže byť potrebné ho vymeniť, čo z neho robí bežnú opravu. Ďalšou dôležitou súčasťou je katalyzátor, ktorý je zodpovedný za neutralizáciu škodlivých plynov vo výfukových plynoch, ako je napríklad oxid dusný. Tento komponent sa môže tiež opotrebovať a vyžadovať výmenu, zvyčajne pri vysokom počte najazdených kilometrov.