Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zahraničné Top

Vodiči, POZOR! Za TOTO po novom berú policajti VODIČÁK! Radikálne ZMENY na cestách, o ktorých MUSÍTE vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, TASR/Roman Hanc, úprava regióny.sk

SLOVENSKO – Vodiči si budú musieť opäť zvyknúť na nové pravidlá. Zmeny vo viacerých dopravných predpisoch, s ktorými prichádzame do kontaktu denne, začnú platiť už o pár mesiacov. Novinka sa týka aj zimných pneumatík, ktoré bez špeciálneho znaku policajti neuznajú. A zbystriť pozornosť by mali taktiež Slováci, ktorí jazdia aj v Česku.

Od apríla 2024 končí prechodné ustanovenie o dopravnom značení, zmenia sa pravidlá pre plné a žlté čiary, aj platnosť zvislých značiek, pripomína portál autoviny.sk. Ako približuje, od 1. apríla nadobudne účinnosť novela Vyhlášky o dopravnom značení. V praxi sa preto treba pripraviť na viacero zmien:

1. Križovatka už nebude rušiť platnosť značiek

Od apríla tohto roka na Slovensku prestanú križovatky ukončovať platnosť príkazových a zákazových dopravných značiek, po novom regulačných dopravných značiek.

Každý príkaz alebo zákaz, ktorý má úsekovú platnosť, bude mať dopravnú značku, na ktorej začne platiť, a dopravnú značku, na ktorej platnosť skončí. Úsek, ktorý bude takto označený, bude mať prednosť pred značkou začiatok a koniec obce, začiatok a koniec diaľnice a podobne.

Týka sa to najmä dopravných značiek určujúcich maximálnu povolenú rýchlosť, zákaz predchádzania, zákaz státia, hlavná cesta a podobne. Tieto zmeny sú odôvodnené príchodom vozidiel s automatickým rozpoznávaním dopravného značenia, ako predchodcu samojazdiacich vozidiel.

2. Cez plnú čiaru sa nebude môcť prechádzať na pozemok

Dnes je v prílohe k Vyhláške o dopravnom značení uvedené, že ak značka pozdĺžna súvislá čiara vyznačuje jazdný pruh, je zakázané ju prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie prekážky cestnej premávky. Túto čiaru ale môžeme prechádzať aj v prípade, keď sa potrebujeme dostať na pozemok ležiaci vedľa cesty. Od apríla to však bude zakázané.

Ako však dodáva portál Autonoviny, dovtedy ešte môže dôjsť k úprave zákona a vodiči môžu dostať výnimku, no súčasne znenie vyhlášky s tým nepočíta.

3. Žlté čiary pre zákaz státia a zastavenia končia

Až do konca marca 2024 platí, že žlté čiary označujú zákaz zastavenia a zákaz státia z oboch strán čiary. Žltá čiara znamená zákaz zastavenia aj státia a prerušovaná žltá čiara zákaz státia.  Avšak podľa predpisu platného od 1. apríla 2024 žltou farbou budú kreslené iba dočasné vodorovné dopravné značenia.

Skontrolujte si zimné pneu, musia mať špeciálny symbol

Zmena pravidiel sa dotkne aj pneumatík. Po novom budú musieť mať zimné pneumatiky symbol snehovej vločky. Platnosť zmeny nastane od októbra 2024. Na doterajšie označenie M+S polícia nebude prihliadať, pretože nie je právne záväzné, poukazuje na to portál Topspeed.sk.

Takto vyzerá vločka, ktorá bude na zimných pneumatikách povinná.

Do konca septembra budú môcť motoristi jazdiť len s označením M+S. Problém nastane u starších pneumatík, kde symbol chýba. Vodičom tak ostáva čas do budúcej zimnej sezóny na kúpu nových pneumatík v prípade, ak tie terajšie predpisom nevyhovujú. Za nedodržanie povinnosti hrozia sankcie, a to až do 40 eur.

Za mobil v ruke bez vodičáku

Pozor aj na sprísnenie pravidiel u našich západných susedov. Česi totiž totiž zvyšujú tresty za závažné porušenia dopravných priestupkov. A to vrátane manipulácie s mobilným telefónom, informuje portál elektrickevozy.cz.

Po novom polícia udelí až 4 trestné body a pokutu od 2 500 do 3 500 korún (cca 100 – 140 eur). Výrazne horšie môžu dopadnúť tí, ktorých polícia prichytí s mobilom v ruke viackrát. O vodičský preukaz môžu prísť na celý rok, a navyše ich čakať bude nielen psychologický test, ale aj opätovné zloženie záverečných skúšok z autoškoly.