Politika Domáce Top

VOĽBY 2020 Je to definitívne. OĽaNO s prehľadom vyhralo voľby, PS-Spolu sa nedostala do parlamentu

Igor Matovič sa môže tešiť. OĽaNO slávi vo voľbách úspech. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Amjel

BRATISLAVA – Po sčítaní všetkých okrskov na Slovensku je víťazom parlamentných volieb hnutie OĽaNO, ktorému sa podarilo získať 25,02 percenta hlasov. Za ním skončila strana Smer-SD s 18,29 percenta hlasov a hnutie Sme rodina s 8,24 percenta hlasov. Vyplýva to z  neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta.

 

Do parlamentu by sa mala dostať aj ĽSNS so 7,97 percenta hlasov, strana SaS so 6,22 percenta hlasov a strana Za ľudí s 5,77 percenta hlasov.

Tesne pred bránami parlamentu ostala koalícia PS-Spolu, ktorej sa len tesne nepodarilo získať sedem percent hlasov, celkovo dostala 6,96 percenta. Neuspelo ani KDH, ktoré získalo 4,65 percenta hlasov.

Do parlamentu sa nedostane Maďarská komunitná spolupatričnosť so ziskom 3,90 percenta hlasov, SNS so ziskom 3,16 percenta, strana Dobrá voľba, ktorá získala 3,06 percenta ani strana Vlasť so ziskom 2,92 percenta. Neuspela ani strana Most-Híd so ziskom 2,05 percenta hlasov.

Celkovo sa podarilo Matovičovi získať od voličov najviac preferenčných krúžkov, a to 495 126. Za ním najviac hlasov získal Peter Pellegrini (Smer-SD), a to  411 254 a predseda Smeru-SD Robert Fico konkrétne 242 098. Päticu kandidátov, ktorí získali najviac krúžkov, uzatvára predseda ĽSNS Marian Kotleba a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Matovič ohlásil víťazstvo

Líder OĽaNO Igor Matovič v nedeľu nadránom oficiálne oznámil víťazstvo svojho hnutia v parlamentných voľbách. „Po 12 rokoch sme porazili vládu Smeru. Mali sme dva ciele, poraziť mafiu Smeru a vziať voličov Marianovi Kotlebovi. Už je zrejmé, že sa nám to podarilo,“ skonštatoval Matovič.