Politika Zahraničné

Voľby vyhral Africký národný kongres, zaznamenal však výrazné oslabenie

Plagát vládnucej strany Afrického národného kongresu: TASR/AP Photo/Themba Hadebe

JOHANNESBURG – Víťazom stredajších parlamentných volieb v Juhoafrickej republike (JAR) sa so ziskom 57,5 percenta hlasov stala vládnuca strana Africký národný kongres (ANC). Po spočítaní 100 percent hlasov z celkovo 22.925 volebných okrskov o tom s odvolaním sa na webovú stránku volebnej komisie informovala agentúra DPA.

ANC napriek víťazstvu zaznamenáva za svojich 25 rokov vo vláde výraznú stratu popularity a prvýkrát má menej ako 60 percent hlasov, upozornila DPA. Oficiálne oznámenie výsledkov sa očakáva neskôr v sobotu popoludní. Na druhom mieste sa so ziskom 20,8 percenta umiestnila opozičná Demokratická Aliancia (DA). Tretia je s podporou 10,8 percenta voličov ľavicová strana Bojovníci ekonomickej slobody (EFF), vyplýva z výsledkov zverejnených na stránke volebnej komisie.

Strana ANC, ktorej členom bol aj bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, neklesla pod 60 percent od svojho prvého víťazstva v parlamentných voľbách v roku 1994. Strana ANC, ktorá je v krajine pri moci od roku 1994, bola hlavným favoritom aj napriek korupčným škandálom, pomalému hospodárskemu rastu a vysokej nezamestnanosti.