Parlamentné voľby

Volieb sa môže zúčastniť vyše 4,3 milióna Slovákov: Pozrite, koľko bude PRVOVOLIČOV!

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

SLOVENSKO – V septembrových predčasných parlamentných voľbách môže prísť k urnám približne 4,3 milióna voličov. Z toho tvorí takmer 185.000 mladých ľudí vo veku od 18 do 21 rokov, ktorí môžu o zložení Národnej rady (NR) SR rozhodovať prvýkrát. Ide o kvalifikovaný odhad Štatistického úradu (ŠÚ) SR počtu občanov SR vo veku 18 a viac rokov, ktorí majú súčasne trvalý pobyt na Slovensku, uvádza TASR.

“Počet potenciálnych voličov sa od predošlých parlamentných volieb znížil o takmer 100.000 osôb,” skonštatovala hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová. Ako pripomína, právo voliť majú všetci občania SR, ktorí dosiahli vek 18 rokov najneskôr v deň volieb. Viac ako 60 percent z potenciálnych voličov tvoria osoby v aktívnom veku od 31 do 64 rokov. Predstavujú 2,6 milióna ľudí. K urnám môže prísť tiež približne 981.000 dôchodcov v poproduktívnom veku (65 a viac rokov). Seniori tak predstavujú niečo viac ako pätinu (22,6 percenta) potenciálnych voličov.

Mladých voličov je najmenej

Najmenšia je veková skupina mladých voličov do 30 rokov. Štatistický úrad SR odhaduje, že v tejto vekovej skupine žije na Slovensku 737.000 obyvateľov. Mladí do 30 rokov tak tvoria len 17 percent spomedzi voličov. Z regionálneho hľadiska najviac potenciálnych voličov, vyše 600.000, žije v Prešovskom a Košickom kraji. Najmenej, len necelých 460.000 voličov má trvalý pobyt v Trnavskom kraji.

V jesenných voľbách môže prvýkrát voliť poslancov národného parlamentu 184.800 prvovoličov. “Sú to mladí ľudia vo veku od 18 do 21, ktorí sa stali plnoletými v čase od posledných parlamentných volieb,” vysvetlila hovorkyňa. Najviac prvovoličov, viac ako 30.000, má trvalý pobyt v Prešovskom a Košickom kraji. Najmenej, vyše 17.000 prvovoličov býva v Trenčianskom či Trnavskom kraji. Z celej skupiny prvovoličov len približne 30 percent tvoria mladí vo veku osemnásť rokov, pre ktorých budú najbližšie parlamentné voľby úplne prvé v živote. Ide o 53.300 mladých, ktorí sa stali plnoletými a získali právo voliť až v čase po posledných župných a obecných voľbách.

Odhady počtu voličov Štatistického úradu SR nemožno zamieňať s počtom voličov zapísaných v zoznamoch voličov, ako ho uvádza volebná legislatíva a ako sa bude zverejňovať v definitívnych výsledkoch volieb, upozornil úrad. Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.