Domáce Politika Spoločnosť Top

Vstup do prevádzky chce zvieratám povoliť len tretina zariadení. Ombudsmanka tvrdí, že vie, kde je problém

Do reštaurácií a kaviarní nesmú zatiaľ ani psy. To sa ale možno čoskoro zmení. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Spravili to, o čo verejnosť žiadala niekoľko mesiacov. Vláda nedávno zrušila zákaz pre spoločenské zvieratá, aby sa pohybovali v priestoroch zariadení verejného stravovania. V prípade, ak návrh schváli parlament, by tak bolo na prevádzkovateľoch, či štvronohým miláčikom umožnia vstup do zariadenia. Rozhodnutie vlády potešilo aj zvieraciu ombudsmanku Zuzanu Stanovú. Tá ale vyzýva parlament a prevádzkovateľov, aby z celej veci nerobili prestrelku a aby v tejto veci nepolitikárčili. Od samotných prevádzkovateľov však je podpora na zmenu zákona malá. 

 

Podľa súčasného zákona je zakázané, aby spoločenské zviera – teda pes, mačka či králik, mohlo vstúpiť do zariadenia spoločného stravovania. Z porušenia v súčasnosti hrozí prevádzkovateľovi takéhoto zariadenia (kaviarne, reštaurácie, pohostinstvá a iné) pokuta až do výšky 20-tisíc eur. Zákon má však jednu výnimku. Tá sa týka osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom, ktoré môžu vstúpiť do priestorov určených na konzumáciu stravy. Súčasná právna úprava však narazila na veľký odpor verejnosti, pričom majitelia psov si nemohli sadnúť so svojim miláčikom ani na terasu. 

Verejnosť zákon označila aj za byrokratický nezmysel roka 2018, ktorý robí Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Po tlaku verejnosti sa ako prvá rozhodla zákon zmeniť opozičná SaS. Jej návrh však začiatkom roka neprešiel. Následne sa do úpravy legislatívy pustil Úrad verejného zdravotníctva. Ich návrh na vláde, ktorá sa konala po letnej prestávke, schválili ministri. Teraz je na rade parlament a v prípade, ak by návrh prešiel aj cez plénum, začal by platiť od začiatku budúceho roku.

Verejnosť najviac hlasovala za zrušenie zákazu vstupu zvierat do kaviarní a reštaurácií. Zdroj: Byrokratický nezmysel roka

Nový zákon s novými pravidlami

Podľa novej úpravy by sa prevádzkovatelia zariadení verejného stravovania mohli sami rozhodnúť, či chcú umožniť vstup spoločenského zvieraťa do prevádzky alebo nie. Musia však jasne nastaviť pravidlá. “Ak sa prevádzkovateľ rozhodne, že umožní vstup zákazníka so spoločenským zvieraťom do konzumnej časti prevádzky, bude musieť zabezpečiť označenie o povolení vstupu so spoločenským zvieraťom na viditeľnom mieste priamo pri vstupe do konzumných priestorov prevádzky,” píše Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) na svojej stránke. Podľa ich slov tak chceli nastaviť pravidlá, ktoré budú prijateľné pre širokú populáciu.

 “Ľudia sa tak budú môcť rozhodnúť, či takúto prevádzku navštívia. Ak prevádzkovateľ, napríklad reštaurácia, súhlasí, tak zákazník bude môcť so spoločenským zvieraťom vstúpiť do konzumných priestorov napr. do reštaurácie, kaviarne, cukrárne alebo na ich letné terasy (prevádzky verejného stravovania),” vysvetlili. Avšak, vstup spoločenských zvierat do priestorov, v ktorých sa konzumuje jedlo, nesmie znížiť, ani ohroziť hygienickú úroveň prevádzky, či ohroziť zdravotnú bezpečnosť podávaných jedál. “Z tohto dôvodu bude musieť prevádzkovateľ verejného stravovania doplniť v prevádzkovom poriadku požiadavky na hygienicko-sanitačný režim (pôjde napríklad o požiadavky na priebežné čistenie a vyčlenené samostatné čistiace náradie, tiež bude potrebné zabezpečiť jednorazové nádoby na napájanie pre zvieratá),” dodali. 

Spoločenské zvieratá majú v súčasnosti do reštaurácií a kaviarní vstup zakázaný. Zdroj: pixabay.com

Výzva politikom a prevádzkovateľom

S postojom vlády súhlasí aj zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. “My sme z dlhodobého hľadiska vystupovali proti byrokratickej novele, ktorá vlastne platí aj v súčasnosti. Vnímali sme ju ako spiatočnícky a absolútne antiklientský prístup, ktorý dnes nemá miesto v modernej spoločnosti. Sme radi, že v prípade, ak všetko dobre dopadne, tak sa tento nezmyselný zákaz zruší,” uviedla Stanová. To, že novelu zákona už schválila vláda, považuje za dobrý a potrebný signál. Ako však dodáva, teraz všetko závisí od parlamentných poslancov. “Nepredpokládame, že by v Národnej rade mohol byť so schválením problém. Ide však o tému, ktorá rozdeľuje ľudí na dva tábory. Naozaj by som si dovolila upozorniť, že je dôležité počkať na výsledok rokovania pléna. Dovolím si predpokladať, že by v prezidentskom paláci s jeho následným podpísaním nebol problém,” uviedla.

Zvieraciu ombudsmanku Zuzanu Stanovú prijatie návrhu vládou teší. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Glob.sk zisťoval, čo by nasledovalo z ich strany v prípade, ak by predsa len návrh parlamentom neprešiel. Stanová povedala, že by následne rokovali nielen s ministerstvom, ale rokovania by vyvolali zrejme aj na najvyššej úrovni. “Aj v tomto smere vystríham pred nejakým politikárčením. Pokiaľ niekto má problém tento zákon podporiť, tak radšej nech na túto tému diskutuje. Naozaj ide o fakultatívnu záležitosť, čiže si prevádzkovatelia môžu vybrať, či vstup ziverat povolia alebo nie,” vysvetľuje Stanová. Chce tak predostrieť zákonodarcom, že možnosť voľby je kľúčová.

Nízka podpora prevádzkovateľov

Avšak, ÚVZ SR v čase vypracovávania návrhu robil prieskum medzi prevádzkovateľmi stravovacích zariadení o tom, či majú o takúto možnosť vôbec záujem. “Na Slovensku je registrovanách približne 18-tisíc stravovacích zariadení, pričom o túto službu má záuem 20 až 30 percent zariadení verejného stravovania,” napísali z úradu. Podľa Stanovej je tento stav výsledkom toho, že prevádzkovatelia nemajú dostatočnú a korektnú informovanosť o novele zákona. “S tým návrhom logicky nemôže mať nikto problém,” konštatovala. 

Pri povolení vstupu spoločenských zvierat sa nesmie ohroziť zdravotná bezpečnosť pripravovaných a podávaných jedál. Zdroj: pixabay.com

Tlačovej besedy zvieracej ombudsmanky sa zúčastnila aj Lucia, ktorá so sebou musí všade vodiť svojho asistenčného psa. Ten má zo zákona inú pozíciu ako bežný pes. “Ak však niekde prídem, tak každý deň musím niekde vysvetľovať, že ide o asistenčného psa, na ktorého sa zákaz nevzťahuje. Napriek tomu mi veľakrát bránia ísť napríklad do potravín alebo do reštaurácie. Prípadne mi povedia, že musia sedieť na terase,” vysvetľuje. Povedala aj príbeh, kedy si na miestnom úrade bola prihlásiť svojho asistenčného psa, avšak pani v kancelárii jej povedala, prečo s ním prišla, či si na dverách nevšimla, že je do budovy vstup so psom zakázaný. Situáciu si vraj nedala vysvetliť, nepomohlo ani to, že s Luciou musí jej pes chodiť všade. Pomáha jej totiž udržiavať rovnováhu. “Keď sú ľudia rozumní, tak si situáciu nechajú vysvetliť. Niekedy sú však ľudia tak zaťatí, že ma s ním dnu proste nepustia, napriek tomu, že má na sebe veľký biely postroj,” hnevá sa na záver. 

Galéria
Medzi spoločenské zvieratá sa radia psy, mačky a králiky. Zdroj: pixabay.com
Vstup do reštaurácie či kaviarne s mačkou je zatiaľ zakázaný. Zdroj: pixabay.com
Do reštaurácií a kaviarní nesmú zatiaľ ani psy. To sa ale možno čoskoro zmení. Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Úrad verejného zdravotníctva navrhol zrušiť zákaz a povolenie vstupu so zvieratami do gastro zariadení by bolo na dobrovoľnej báze. Nastavili by sa ale určité pravidlá. Zdroj: pixabay.com
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Verejnosť sa proti zákazu búri. Zdroj: pixabay.com
Verejnosť sa proti zákazu búri. Zdroj: pixabay.com
Vstup zvierat do zariadenia by nesmel ohroziť zdravotnú nezávadnosť podávaných jedál. Zdroj: pixabay.com
Už aj na Slovensku si môžete poistiť psa proti chorob, úrazu, pri ošetrení aj smrti. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák
Už aj na Slovensku si môžete poistiť psa proti chorob, úrazu, pri ošetrení aj smrti. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next