Politika Zahraničné

Vysokopostavená úradníčka Pentagónu vypovedala v súvislosti s vyšetrovaním Trumpa

Cooperová z Pentagónu vypovedala v súvislosti s vyšetrovaním Trumpa. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Vysokopostavená úradníčka amerického ministerstva obrany Laura Cooperová v stredu povedala, že ukrajinské veľvyslanectvo sa zaujímalo o záležitosti súvisiace s pozastavením vojenskej pomoci zo strany USA už v čase telefonátu prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským. Informovali o tom agentúra AP a stanica CNN.

 

Cooperová pôsobí ako námestníčka úradníka amerického ministerstva obrany, ktorý má na starosti oblasť Ruska, Ukrajiny a Eurázie. V stredu vypovedala pred výborom Snemovne reprezentantov pre tajné služby v súvislosti s vyšetrovaním tzv. ukrajinskej kauzy prezidenta Trumpa.

Cooperová zákonodarcom povedala, že od svojich zamestnancov dostala nové informácie. Ukrajinské veľvyslanectvo sa podľa týchto informácii o záležitosti súvisiace s vojenskou pomocou USA zaujímalo už 25. júla – v deň telefonátu Trumpa so Zelenským.

Podľa CNN ide o nové zistenia v súvislosti s vyšetrovaním Trumpovho júlového telefonátu. Vyšetrovanie vedú členovia opozičnej Demokratickej s cieľom zistiť, či sa konanie šéfa Bieleho domu rovná “vážnym zločinom a previneniam”.

Trump podľa niektorých tvrdení požiadal ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina začala vyšetrovať rodinu jeho možného rivala Joea Bidena vo voľbách v roku 2020 – pritom na Zelenského robil nátlak tým, že pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine, americkému spojencovi, ktorý čelí agresii Ruska. Demokrati tvrdia, že telefonát dokazuje, že Trump zneužil svoj úrad na nátlak na zahraničného lídra, aby mu ten politicky pomohol.