Regióny

Výstrahy pred povodňami: S búrkami treba počítať aj počas noci, na východe i vo štvrtok

Ilustračný obrázok, Zdroj: TASR / František Iván

S búrkami treba počítať na väčšine územia aj počas večera a noci zo stredy na štvrtok (15. 7.). Na východe môžu byť výdatnejšie lejaky aj počas štvrtkového dňa. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy pred búrkami.

 

Do stredy 19.00 h ešte platia výstrahy druhého stupňa pred búrkami takmer pre celý Trenčiansky a Žilinský kraj. Na tomto území tiež Slovenský hydrometeorologický ústav v stredu vyhlásil výstrahy pred povodňami.

Vo štvrtok sa môžu búrky vyskytnúť na celom území Slovenska s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja. Do 2.00 h platí výstraha prvého stupňa pre zvyšné kraje okrem Košického a Prešovského. Na východe totiž hrozia búrky do 18.00 h.

Búrky môžu sprevádzať aj krúpy. “S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,” dodávajú meteorológovia.

Pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Môže tiež dôjsť k stekaniu vody zo svahov, bahnotoku či zatápaniu pivníc, podchodov a podjazdov.