Výzva, ktorá obmäkčí snáď každého: Pomôžte nám zostať nažive!

BRATISLAVA – Sociálne siete zahltila prosba, ktorú do dnešného dňa zdieľal veľký počet ľudí. Výzva je adresovaná práve im a nie je len taká hocijaká. Je priamo od ježkov. Tí chcú za odplatu takisto pomôcť.

 

O tom, že sociálne siete majú obrovský dosah, vie hádam každý. Správy sa šíria rýchlosťou blesku. To si uvedomil aj autor statusu, ktorý okamžite chytil za srdce. Nielenže sa dostal do mnohých domácností, ale zároveň šíri správu, ktorá môže niekoho doslova zachrániť. Reč je o ježkoch. ,,Môj druh vymiera. Pomôžte nám zostať nažive,‘‘ píše sa v príspevku.

Okrem toho, že je to akási prosba o záchranu, anonym vysvetľuje, čo robiť pri strete s ježkom. Ježkovia sa najčastejšie objavia v záhrade. Preto ak ho u vás zazriete, môžete ho nakŕmiť vareným mletým mäsom, nasekaným vareným vajíčkom, suchým krmivom pre psy alebo mačky (bez rýb).

Pozor na mlieko

Príspevok však varuje pred mliekom. ,,Všetci ježkovia sú citliví na laktózu, ochorieme z toho,‘‘ píše sa vo výzve.

Zároveň zdôrazňuje, že sú neškodní pre rastliny. Ježkovia sa totiž živia hmyzom a červami, ktoré parazitujú na záhrade. Práve touto formou sľubujú odmenu za dobrotu ľudí. ,,Nevykladajte a nepostrekujte, prosím, insekticídy,‘‘ uzavrel anonym v statuse.

 

Ježko na dvore nikoho neohrozí. Zdroj: pixabay.com

Chránený druh

Ako uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody Andrea Lešová ježkovia zatiaľ nepatria medzi ohrozené druhy. Ich populácia v Európe je stabilná. Keďže ale ide o chránený druh živočícha ,,je zakázaná akákoľvek manipulácia s chráneným druhom, resp. odchyt, rušenie atď.“, uvádza Lešová.

Keďže sa ježkovia bežne dostávajú na dvory, problémom sú psy. No ako zdôraznila Lešová, väčšou hrozbou sú autá. ,,Evidujeme veľké množstvo prípadov uhynutých ježkov pod kolesami áut,“ uviedla. Dodáva, že ak sa vám podarí nájsť zraneného alebo uhynutého ježka, treba to ohlásiť štátnej ochrane prírody.

 

Manipulácia s ježkom je zakázaná. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: jedlo, ježko, ľudia, pomoc, príspevok, prosba, sociálna sieť, status, výzva

Súvisiace články