Zahraničné

Vzťah medzi Britániou a Holandskom brexit nezničí. Puto bude trvať

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britská kráľovná Alžbeta II. a holandský kráľ Viliam Alexander vyzvali svoje krajiny, aby sa pozerali aj do obdobia po brexite a pestovali spoločnú budúcnosť. Výzva prišla počas prebiehajúcej dvojdňovej štátnej návštevy holandského panovníka a jeho manželky v Spojenom kráľovstve.

Alžbeta II. sa len zriedkavo vyjadruje k blížiacemu sa odchodu Británie z Európskej únie. Avšak v utorok večer na bankete v Buckinghamskom paláci povedala, že Británia sa teší na “nové partnerstvo s Európou”. Dodala, že ako “priekopníci, obchodníci a internacionalisti sa pozeráme do budúcnosti s dôverou”.

Holandský monarcha uviedol, že v čase zameriavania sa na technické detaily brexitu “by sme nemali strácať zo zreteľa väčšie princípy, ktoré nás stále spájajú… slobody, otvorenosti a spolupráce”.

Kráľ Viliam Alexander a kráľovná Maxima sa v stredu, v posledný deň svojej návštevy Británie, stretnú s premiérkou Theresou Mayovou v londýnskom sídle britskej vlády na ulici Downing Street 10, informovala tlačová agentúra AP.

Monarcha vystúpil v predchádzajúci deň s kľúčovým prejavom v britskom parlamente. Vyjadril smútok nad rozhodnutím Britov vystúpiť z EÚ a ísť svojou vlastnou cestou.

Podľa jeho slov by Londýn a Brusel mali venovať “osobitnú pozornosť” rokovaniam o osude približne 100.000 holandských občanov žijúcich v Británii a 50.000 Britov pôsobiacich v Holandsku. Kráľ upozornil, že mnohí “tu žijú a pracujú už mnoho rokov”.

Dodal, že títo ľudia teraz žijú v neistote z toho, aké postavenie budú mať v krajine po brexite. Vyjadril však nádej, že problém bude vyriešený.

 

Holandský kráľovský pár pricestoval na návštevu Británie. Zdroj: TASR / AP