Zahraničné

Z pripravených 200 nemocníc na COVID-19 využívajú v Maďarsku iba dve, tvrdí denník Népszava

Ilustračné foto - Zdroj: pixabay.com

BUDAPEŠŤ – Od piatka vozia v Maďarsku sanitky pacientov s ochorením COVID-19 už iba do dvoch nemocníc, pričom v krajine na prijatie pacientov uvoľnili kapacity takmer až v 200 nemocniciach, informovalo v nedeľu internetové vydanie denníka Népszava.

Zdá sa, že vláda v rámci oživenia zdravotníctva začne prijímať späť pacientov, ktorých pre prípravu na šírenie koronavírusu poslali z nemocníc preč, píše Népszava. Chorých na COVID-19 teraz v zmysle nariadenia Národného ústavu zdravia vozia do Nemocnice sv. Ladislava, ktorá je špecializovaná na infekčné ochorenia, a do Korányiho celoštátneho pneumologického ústavu. Iba v prípade obsadenia všetkých tamojších kapacít budú chorých hospitalizovať v určenom poradí do ďalších zdravotníckych zariadení. V nemocniciach bolo v nedeľu 812 chorých na COVID-19, z nich 50 bolo napojených na pľúcnu ventiláciu.

Premiér Viktor Orbán 17. apríla vyhlásil, že Maďarsko vo fáze masového šírenia nákazy koronavírusom bude potrebovať 30.000 nemocničných postelí a 8000 pľúcnych ventilácií. Podľa jeho vtedajších slov epidemiologické opatrenia uplynulých týždňov napomohli k tomu, aby sa šírenie nákazy spomalilo a aby nemocnice bolo možné pripraviť na masovú nákazu. Do nedele zomrelo na ochorenie COVID-19 ďalších osem starších ľudí trpiacich aj inými chronickými chorobami a pribudlo 50 ľudí nakazených novým druhom koronavírusu. Počet obetí stúpol na 413 a potvrdených infikovaných na 3263.