Spoločnosť Zahraničné

Z ugandského väzenia utiekli stovky trestancov. Na ceste za slobodou zabili dozorcu a ukradli zbrane

Zdroj: TASR / AP

KAMPALA – Z ugandského väzenia utieklo 219 trestancov, ktorí usmrtili dozorcov a zmocnili sa strelných zbraní. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

 

K hromadnému úteku väzňov došlo v stredu večer v odľahlom horskom regióne Karamoja nachádzajúcom sa na severovýchode Ugandy pri hraniciach s Keňou. Trestanci odcudzili z väzenskej zbrojnice najmenej 15 útočných pušiek typu AK-47 a muníciu. Podľa hovorkyne ugandskej armády ide o ťažkých kriminálnikov vrátane vrahov, zlodejov a sexuálnych násilníkov.

Bezpečnostné zložky spustili rozsiahlu operáciu, počas ktorej zabili a dolapili viacerých väzňov na úteku. “Mali celú noc na to, aby sa rozptýlili a skryli. To naše snahy komplikuje, avšak dostaneme ich,” povedala hovorkyňa. Od začiatku marca, keď vypukla pandémia nového koronavírusu, došlo v Ugande už k trom hromadným útekom väzňov, ktorí sa obávajú šírenia nákazy v preplnených väzniciach, približuje Reuters.

V priebehu uplynulých piatich mesiacov, a to do augusta 2020, sa počet väzňov v Ugande zvýšil o zhruba o desať percent na aktuálnych približne 65-tisíc. Takýto enormný nárast pripisujú miestne úrady veľkému počtu osôb zatknutých za porušenie epidemiologických opatrení, ako napríklad zákazu vychádzania či cestovných obmedzení.