Domáce Top

Za Ficovej vlády stúpajú živnostníkom odvody, upozorňuje SDKÚ

BRATISLAVA  – Za vlády Roberta Fica vzrastú podľa SDKÚ-DS minimálne ročné odvody živnostníkov o 504 eur. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, niekedy sa zdá, že byť živnostníkom na Slovensku je za trest. „Stačí si spomenúť na kauzu Váhostav, pri ktorej prišli jednotliví živnostníci o desiatky tisíc eur za svoju vykonanú prácu. No ani štát k nim nie je milosrdný. Ako inak sa dá vnímať fakt, že od roku 2012 do roku 2016 im minimálne odvody vzrastú o 42 eur? Práve preto musíme zmeniť výpočet minimálnych odvodov v prospech živnostníkov,“ povedal Pavol Frešo.

Frešo upozornil, že v roku 2012 boli minimálne mesačné odvody živnostníkov, bez dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti, vo výške 160,24 eura. Každoročným navyšovaním dosiahnu v roku 2016 výšku 202,26 eura. To znamená, že narastú o vyše 26 percent. Len pre porovnanie, priemerná mzda na Slovensku podľa ekonomických odhadov vzrastie od roku 2012 do roku 2016 len o niečo viac ako osem percent. Na budúci rok teda živnostník na minimálnych odvodoch zaplatí štátu o 504 eur viac, než zaplatil v roku 2012.

Živnostníci sa podľa Freša navyše nemôžu spoliehať na mnohé výhody, ktoré majú zamestnanci. „Nemajú nárok na platenú dovolenku, nemajú nárok na podporu v nezamestnanosti, ak ochorejú a zaplatia odvody čo i len o deň neskôr, nedostanú nemocenské a navyše im hrozí pokuta. Je preto povinnosťou štátu, aby im nezvyšoval bremeno, ale práve naopak, vytváral vhodné a efektívne podmienky na prácu,“ zdôraznil. SDKÚ-DS navrhuje výpočet minimálnych odvodov nastaviť podľa skutočného aktuálneho hospodárskeho výsledku živnostníkov, ale aj podľa reálnych makroekonomických ukazovateľov – ako je to napríklad pri výpočte rastu dôchodkov.