Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Za nedostatok liekov si vraj môžeme sami. Takto nahradíte nedostupné liečivá

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sortiment sa v lekárňach za posledné dni radikálne preriedil. Z pultov zmizli predovšetkým lieky od bolesti či na tlmenie teploty. Pacienti si robia často aj nepotrebné zásoby do domácej lekárničky, ktoré majú v konečnom dôsledku dopad na celoslovenský trh. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v tom má jasno a vinníkov by sme mali hľadať predovšetkým v sebe. Čo v lekárňach ešte chýba a aké sú alternatívy dlhodobo nedostupných liekov?

 

Pri bolesti hlavy, chrbta, svalov, zubov, artritíde či príznakoch nádchy a horúčky často siahame po liekoch s obsahol paracetamolu. Je to látka, ktorá je súčasťou mnohých liekov zmierňujúcich signály bolesti. Avšak práve takéto liečivá sa stali v slovenských lekárňach nedostatkovým tovarom. Rovnako tak chýbajú lieky s obsahom ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej, ktoré učinkujú na podobné ťažkosti ako paracetamol. ,,Alternantívou v tomto období k liekom obsahujúcim napr. paracetamol na zníženie teploty, môžu byť aj horúce nápoje s obsahom paracetamolu, ktorých je stále dostatok,” odporúča riaditeľ pre PLUS Lekáreň Andrej Kuklovský.

Chamtivosť či poistka?

Aktuálnu situáciu evidujú ako pacienti, tak aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv či jednotlivé siete lekární. Vynníkov nedostatku liekov vraj nemusíme ísť hľadať ďaleko. ,,V súčasnosti je nedostupnosť voľnopredajných liekov spôsobená pacientami – t.j. hromadným skupovaním liekov niektorými skupinami obyvateľstva. ŠÚKL pacientov vyzval a naďalej vyzýva, aby si kupovali len lieky, ktoré skutočne potrebujú a nespôsobili tak ich výpadok pre iných pacientov,” konštatovala pre Glob.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Pacienti počas mimoriadnej situácie prejavili zvýšený záujem aj o sortiment vitamínov. V rebríčku najpredávanejších vedie predovšetkým vitamín C, D a multivitamínové prípravky. ,,V rámci produktovej línie evidujeme na lekárňach dostatočné zásoby výživových doplnkov na podporu imunity. Z tohto portfólia sú dostupné v lekárňach PLUS Zinok, Vitamín D3, Hliva Ustricová, Vitamín C v rôznych formách a produkt PLUSIMUN na podporu imunity,” povedal pre Glob.sk riaditeľ pre PLUS Lekáreň Andrej Kuklovský. Okrem nich enormný záujem lekárnici evidujú aj pri ochranných rukaviciach či tvárových rúškach, pri ktorých ešte stále platí plošný výpadok.

Pacienti prejavujú v týchto dňoch enormný záujem o lieky s obsahom paracetamolu. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

Riešenia nedostupnosti

Možno ste sa aj vy počas mimoriadnej situácie stretli v lekárni s tým, že vám farmaceut odmietol vydať viac balení voľnopredajných liekov. Dôvod je jednoduchý. Lekárne totiž zaviedli obmedzenia na predaj liekov, čo Štátny ústav pre kontrolu liečiv plne podporuje. Aj takýmto spôsobom chcú vyrovnať nedostatok požadovaných liekov.

ŠÚKL upriamuje pozornosť na niekoľko možností riešenia nedostupnosti liekov. Pokiaľ lekáreň nedokáže doskladniť tovar cez veľkodistribútora, môže liek objednať cez tzv. emergentný systém, ktorý slúži na mimoriadne objednávanie liekov. Platí to však len pri liekoch na predpis. V prípade ak sa preruší či úplne zruší dodávka konkrétneho lieku, pacient by sa mal v lekárni informovať, či je k dispozícii jeho generická alternatíva. V praxi to znamená, že výpadok Paralenu, Acylpyrinu či Ibalginu riešia lekárne Dr.Max ich ekvivalentmi (Parapyrex, Algirin, Ibuprofen Dr.Max). ,,Pokiaľ takáto alternatíva nie je, konkrétnu terapeutickú náhradu môže určiť jedine ošetrujúci lekár,” dodala hovorkyňa ŠÚKL.

Lekárne ponúkajú alternatívy liekov, ktoré sú aktuálne nedostupné. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nenechajte sa opantať

Pred pár dňami vydal Štátny ústav pre kontrolu liečiv varovanie pred nelegálnymi internetovými lekárňami, ktoré sa v týchto dňoch rozmohli. Kúpov liečiv z neoverenej ,,lekárne”, môže mať za dôsledok ohrozenie života pacienta. ,,Upozornenie ŠUKL považujeme v tomto období za správne. Podľa nášho názoru stále platí,že iba lekár a lekárnik dokáže k lieku podať adekvátnu dispenzáciu, t.j. potrebné poučenie o účinkoch a užití lieku,” podotkol riaditeľ pre PLUS Lekáreň Andrej Kuklovský.

Overiť si relevantnosť lekárne a mať tak 100 percentnú istotu, že nakupujete certifikované a overené lieky, je jednoduché. ,,Dnes majú spotrebitelia jednoduchú pomôcku v podobe tzv. spoločného loga, ktoré má oprávnený subjekt uvedený na svojom webe a zákazníkom umožní identifikovať legálnu verejnú lekárne alebo výdajňu zdravotníckych pomôcok prevádzkujúcu internetový výdaj,” vysvetlil pre Glob.sk PR manažér lekární Dr.Max Peter Sedláček.

Nelegálne internetové lekárne ponúkajú dôverčivým pacientom liek proti koronavírusu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: