Politika Domáce

Za slabší výsledok strany Za ľudí môže antikampaň Smeru, tvrdí Kiska

Za slabší výsledok strany Za ľudí môže antikampaň Smeru, tvrdí Kiska. Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Za slabší výsledok strany Za ľudí môže antikampaň strany Smer-sociálna demokracia. Povedal to po sčítaní takmer 85 percent hlasov líder strany Andrej Kiska (Za ľudí). Do Trnavy za Igorom Matovičom nepôjde (OĽaNO), už je podľa neho veľa hodín.

 

„Po tej antikampani treba povedať, že je to dobrý výsledok,“ povedal Kiska. Jeho strana má za sebou podľa jeho slov len prvých šesť mesiacov a preto je spokojný. Po zrátaní väčšiny hlasov už je podľa neho vysoká pravdepodobnosť, že sa Za ľudí dostane do parlamentu. Matovičovi už blahoželal k úspechu, no do Trnavy však už nepôjde, ale teší sa na dnešné stretnutia s politikmi. To, že sa nespojil do väčšej koalície s Progresívnym Slovenskom a Spolu zatiaľ nevníma ako chybu.

„Ja im nesmierne držím prsty a my si želáme aby tam boli,“ povedal na margo koalície Progresívneho Slovenska a Spolu, ktoré je zatiaľ pred bránami parlamentu. To, že sa nespojil do väčšej koalície zatiaľ nevníma ako chybu. Argumentuje tým, že by podľa prieskumov, ktoré si dali robiť v tom čase strany prišli o zhruba 30 percent svojich voličov. „Ukončila sa vláda zla a odchádza, potlačili sme extrémizmus,“ zdôraznil s tým, že je to podľa neho veľký signál, ktorý Slovensko vysiela do Európy. Po zverejnení exit pollov vládla v centrále veľmi dobrá atmosféra, no čím viac pribúdali zrátané hlasy, tým bola nálada horšia. Lídri strany a hostia už pomaly opúšťajú hotel Devín na nábreží Dunaja, kde strávili volebnú noc.

Po sčítaní viac ako 85 % okrskov by malo hnutie OĽaNO v parlamente 53 kresiel. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR a prepočtov agentúry SITA, stranu Smer-SD by v zákonodarnom zbore zastupovalo 39 poslancov a tretí najsilnejší subjekt, stranu Sme rodina 18. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so 17 poslancami, ako aj SaS s 12 a strana Za ľudí s 11 zástupcami.

Andrej Kiska skončil svoj mandát na poste prezidenta 15. júna 2019. Následne 17. júna oficiálne predstavil tím a priority vznikajúcej strany Za ľudí. Pridali sa k nemu napríklad bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, bývala poslankyňa NR SR a Európskeho parlamentu Jana Žitňanská či bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek a organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

Neskôr sa pridali aj starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, primátor Hlohovca Miroslav Kollár či jeho spolupracovníčka z Prezidentského paláca Vladimíra Marcinková. Kiska svoju stranu definuje ako stredovo-konzervatívnu. Medzi priority strany patrí zdravotníctvo, školstvo, ale aj riešenie korupcie, regionálnych rozdielov či sociálne problémy. Strana mala ustanovujúci snem 28. septembra 2019, jej predsedom sa stal práve Andrej Kiska a podpredsedami Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký, Juraj Šeliga a Michal Luciak.