Domáce Spoločnosť

Začalo sa ústne pojednávanie s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA- Disciplinárne konanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom sa v utorok začalo pred 3. disciplinárnou komisiou Generálnej prokuratúry (GP) SR.

 

Ústne pojednávanie za účasti Trnku a jeho právnej zástupkyne sa uskutočňuje pred komisiou pod vedením predsedu Attilu Izsáka. Pôvodne bola predsedníčkou komisie prokurátorka GP SR Marta Kolcunová, požiadala však o uvoľnenie. Ďalšími dvoma členmi komisie sú Marián Čorba z Okresnej prokuratúry Košice a Radovan Maras z Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Voči zloženiu komisie nemali Trnka ani jeho zástupkyňa námietky. Na ústnom pojednávaní sa zúčastňuje aj verejnosť. Podľa návrhu mal Trnka odmietnuť akýkoľvek zásah, vplyv na prokuratúru a mal si zachovať vážnosť prokurátora a vystríhať sa všetkého, čo by spôsobilo ujmu na cti prokurátora a znevážilo by dôveryhodnosť prokuratúry. Toho sa dopustil tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor televízii Markíza. Rozhovor bol k zverejnenému obsahu nahrávky telefonátu s podnikateľom Marianom Kočnerom v prípade kauzy Gorila. Ďalším dôvodom stíhania je rovnaký rozhovor k prepusteniu podnikateľa Jozefa M. z väzby.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže na neho bol v ten deň podaný disciplinárny návrh za dva skutky. K tomu došlo po tom, ako médiá zverejnili nahrávku telefonátu s podnikateľom Marianom Kočnerom. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v decembri Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Následne ho v januári zadržala NAKA a obvinila z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii.

Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie osoby Trnku s obsahom konverzácie na nahrávke s podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze Gorila.

Trnka v utorok čelí disciplinárnemu konaniu pred 3. disciplinárnou komisiou Generálnej prokuratúry SR. “Nevieme potvrdiť, že ide o jeho hlas, nahrávka zverejnená v médiách bola v zlej kvalite. Môj klient si nie je istý, či ide o jeho hlas alebo nie,” zdôraznila právna zástupkyňa Trnku.

Podľa jej slov v súčasnej dobe je možné vytvoriť takúto nahrávku a tvrdiť, že je pravá. Trnkov hlas je všedný a je ho možné podľa advokátky napodobniť. Nahrávka môže byť kompilátom jeho výrokov počas verejného pôsobenia vo funkcii generálneho prokurátora. V nahrávke je len minimum slov, ktoré majú byť Trnkove. “Nevieme potvrdiť, či hlas na nahrávke je hlas môjho klienta, pretože na verejnosti vystupoval veľmi často,” povedala. “Zásadne odmietame údajný obsah na údajnej nahrávke. Ide o snahu o účelovú diskreditáciu jeho osoby,” vyslovila v obhajobe Trnku.

“Môj klient nepopiera, že pozná osobu Mariana K. Pozná ho od vojenčiny. Ako mal v čase, keď ho spoznal, predvídať, že v budúcnosti sa z neho stane trestne stíhaná osoba? Takýmto spôsobom by mal byť každý človek, ktorý poznal osobu Mariana K., verejne lynčovaný,” dodala. Priznala, že od roku 2013 sa Trnka stretol s Marianom Kočnerom maximálne dva razy a za posledných päť rokov ani raz. Marian Kočner sa snažil pracovne kontaktovať s Trnkom, ten ho však odmietal a keď sa s ním kontaktoval, tak podľa obhajkyne údajne len v medziach zákona.

Disciplinárny návrh, ktorý sa v utorok prejednáva, sa netýka nahrávky medzi Trnkom a podnikateľom Marianom Kočnerom, ale týka sa rozhovoru poskytnutého pre komerčnú televíziu 15. októbra 2019. Rozhovor mal vyvolať pochybnosti o dôveryhodnosti prokuratúry. V druhom bode návrhu sú Trnkovi kladené jeho vyjadrenia v kauze prepustenia podnikateľa Jozefa M. v roku 2004.

Z konania vylúčili verejnosť

Bývalý generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka sa necíti byť vinný, navrhuje aby ho disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR z obvinení oslobodila.

Pred trojčlennou komisiu počas ústneho pojednávania prostredníctvom obhajkyne dodal, že si je vedomý toho, že porušil príkaz generálneho prokurátora zakazujúci komunikáciu s médiami. Na svoju obranu ďalej prostredníctvom obhajkyne uviedol, že situácia pred jeho bydliskom bola po zverejnení nahrávky s Marianom Kočnerom týkajúcej sa kauzy Gorila z dlhodobého hľadiska psychicky neudržateľná.

“Osobne nemohol vyjsť pred dom, celá ulica bola plná novinárov, ktorí sa dožadovali rozhovoru. To je na jednej strane pochopiteľné, ale jeho manželka je vážne chorá a jej zdravotný stav sa v tom čase výrazne zhoršil v súvislosti s prítomnosťou médií pred jeho domom,“ povedala obhajkyňa. Napokon poskytol rozhovor redaktorovi komerčnej televízie, za ktorý je v dvoch bodoch disciplinárne stíhaný. Trnka by aj v súčasnosti v takejto situácii konal podobným spôsobom.

Prokurátor, ktorý disciplinárny návrh podal, súhlasil, aby bola z časti utorkového konania vylúčená verejnosť. Na rôznych súčastiach polície totižto prebiehajú trestné konania a nie je vhodné, aby sa s nimi oboznamovala verejnosť. Predseda 3. disciplinárnej komisie GP SR napokon verejnosť, teda aj médiá z pojednávania vylúčil.

 

Rieši sa aj nahrávka s Kočnerom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček