Regióny Žilina

Záchranári pomáhali skialpinistovi v Nízkych Tatrách. Zablúdil v zlom počasí

Horskí záchranári pomáhali skialpinistovi. ZDROJ: FB/HZS

NÍZKE TATRY – Horská záchranná služba pomáhala včera podvečer 29-ročnému skialpinistovi v Nízkych Tatrách, ktorý sa vybral z Čertovice cez Kumštové sedlo na Chatu M. R. Štefánika, kde mal rezervované ubytovanie. V pásme nad lesom fúkal silný vietor, snežilo a muž zablúdil. Záchranári o to informovali na svojej webovej stránke.

 

“V hmle stratil po prechode Kumštovým sedlom orientáciu, zišiel z hrebeňového tyčového značenia a zablúdil na južnej strane pohoria. Pocitová teplota sa pohybovala hlboko pod bodom mrazu. Záchranári  sa snažili od neho získať GPS súradnice polohy, avšak tie, ktoré im poskytol, boli nepresné, a rovnako lokalizácia jeho mobilného telefónu neúspešná,” opísali horskí záchranári.

Operátorovi tiesňovej linky Horskej záchrannej služby sa spolu so záchranármi napokon podarilo muža telefonicky navigovať v zostupe popri potoku smerom na Jarabú, kam mu smerovali naproti terénnym autom a na lyžiach. Postup im komplikovali popadané stromy, ktoré bolo potrebné prepíliť a množstvo novonapadnutého snehu. Skialpinista sa podľa ich inštrukcií dostal na zvážnicu, kde sa spolu stretli a spoločne pokračovali do Domu Horskej záchrannej služby v Bystrej. Tam záchrannú akciu ukončili.

Galéria
Horskí záchranári pomáhali skialpinistovi. ZDROJ: FB/HZS
Horskí záchranári pomáhali skialpinistovi. ZDROJ: FB/HZS
navigate_before
navigate_next