Regióny Trnava

Začína fungovať Európske zoskupenie územnej spolupráce Veľká Morava

Veľká Morava ožila v Trnavskom kraji. ZDROJ: trnava-live.sk

TRNAVA – Prvé valné zhromaždenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Veľká Morava sa uskutočnilo včera v Trnave. Informoval o tom odbor komunikácie Trnavského samosprávneho kraja.

 

Európske zoskupenie bolo založené v roku 2022 pri príležitosti 15. výročia spolupráce medzi Trnavským samosprávnym krajom a Juhomoravským krajom. “Zasadnutie formálne zavŕšilo prípravy a proces založenia Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Veľká Morava. S kolegami z Moravy sme prebrali základné pravidlá fungovania a financovania. Zhodli sme sa, že budeme kooperovať v oblastiach inovácií, digitalizácie, združených investícií, ale napríklad aj odborného vzdelávania. Verím, že Európske zoskupenie územnej spolupráce Veľká Morava do budúcna rozšírime aj o ďalších členov,” uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Počas rokovania bol za predsedu zoskupenia zvolený Viskupič, za podpredsedu hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich a zvolení boli aj členovia dozornej rady. Na zhromaždení jeho členovia hlasovali aj o pláne činností na rok 2023, medzi ktoré patria príprava územnej stratégie, spolupráca na projektoch, ale aj príprava a realizácia školení či workshopov.

“Založenie zoskupenia je ďalším z impulzov na rozšírenie dobrej a užitočnej spolupráce. Či už ide o rozvoj cestovného ruchu a turizmu, ochrany historického dedičstva, životného prostredia či výmeny skúseností zamestnancov zariadení sociálnych služieb alebo stredných škôl. Spoločným cieľom je najmä to, aby výsledky práce pocítili obyvatelia oboch krajov,” doplnil Grolich.

Trnavský samosprávny kraj aktuálne pripravuje webovú stránku s informáciami k Európskemu zoskupeniu územnej spolupráce Veľká Morava.