Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Začínajú platiť nové pravidlá. Prinášame sumár toho, čo sa môže a čo nie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Prvý september bude tento rok iný. Patrí totiž novým opatreniam. Tie majú zamedziť šíreniu koronavírusu v čase, keď sa otvorene hovorí o druhej vlne. Dotknú sa nielen školákov, ale aj dovolenkárov, pracovníkov zo zahraničia či hromadných podujatí. Glob.sk prináša prehľad praktických informácií na lepšie zorientovanie sa v nových pravidlách. 

 

Aktualizované 8:20 o informácie Dopravného podniku Bratislava

Opatrenia predstavil ešte koncom minulého týždňa minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Zhruba dva týždne predtým prehovoril o opatreniach týkajúcich sa začiatku nového školského roka aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Čo všetko sa zmení? Zoznam je naozaj dlhý a týka sa najmä rizikových oblastí z hľadiska epidemiologickej situácie.

Organizujem svadbu, ktorá sa koná už nasledujúci víkend. Na čo si budem musieť dať pozor?

– Svadby sú podľa ministerstva zdravotníctva jednou z najrizikovejších oblastí na šírenie nového koronavírusu. Dôvodom je najmä to, že sa na malom priestore stretnú často neznámi ľudia, ktorí sú opojení alkoholom a strácajú zábrany. A nedodržiavajú nariadené opatrenia. Z hľadiska počtu účastníkov sa o svadbe hovorí ako o hromadnom podujatí. Úrad verejného zdravotníctva preto informuje o zmene. Od 1. septembra, teda od dnes, platí, že “vstup a pobyt v prevádzke (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch) sa môže umožniť len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka); táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov”. To znamená, že počas celej svadby, s výnimkou konzumácie pitia a jedla, musia mať všetci účastníci svadby na sebe rúško.

Ľudia si pred vstupom do budovy budú musieť vydenzifikovať ruky. Okrem toho sa odporúča dodržiavať odstup od ostatných účastníkov minimálne dva metre. Existujú aj výnimky. Rúška nebudú musieť používať hudobníci, keďže by im bránili vo výkone povolania. “V prípade sedenia sa odporúča zabezpečiť sedenie s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať,” uvádza sa na stránke ÚVZSR. Organizátori podujatia (novomanželia) budú musieť vedieť, koľko ľudí sa im v danom čase nachádza na hostine.

 

Medzi veľké riziko nákazy patria napríklad aj svadby. Zdroj: FB / Ministerstvo zdravotníctva

Plánujem ísť na koncert svojej obľúbenej kapely. Mám sa niečoho obávať?

– Aj koncerty patria medzi riziká. Po novom však treba myslieť najmä na to, že kompetentní znížili počet účastníkov hromadného podujatia na 500 ľudí v interiéri a 1 000 ľudí v exteriéri. Toto obmedzenie zatiaľ platí od 1. septembra do 1. októbra. “Výnimku z tohto zákazu majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín,” ozrejmuje Úrad verejného zdravotníctva. Treba myslieť na to, že po novom budú rúška povinné nielen na hromadných podujatiach, ktoré sa konajú v interiéri, ale aj na tých, ktoré sa konajú v exteriéri.

Opatrenie ohľadne maximálneho počtu účastníkov sa týka aj športových podujatí. „Rozhodujúci totiž nie je priestor, ale interakcie ľudí počas zápasu i po zápase. Toto obmedzenie bude vyžadované minimálne počas septembra,“ informoval na tlačovej konferencii šéf rezortu zdravotníctva. Po novom platí obmedzenie návštevnosti aj pre aquaparky a kúpaliská. Novým pravidlom je maximálne 1 000 ľudí v jednom okamihu.