Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Začínajú platiť nové pravidlá. Prinášame sumár toho, čo sa môže a čo nie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Plánujem ísť do Prahy. Budem musieť ísť po návrate do karantény?

– Česko zatiaľ naďalej ostáva v zozname menej rizikových krajín, avšak hlavné mesto Praha je medzi rizikovými oblasťami. V praxi to znamená, že aj keď je návšteva mesta epidemiologickým rizikom, po návrate nebude potrebné ísť do karantény. Červenou farbou je označená z dôvodu, aby ľudia zvážili vycestovanie do mesta či regiónu, nakoľko epidemiologická situácia v danom území nie je dobrá. Okrem iného je potrebné v týchto regiónoch vo zvýšenej miere dbať na hygienu, dodržiavať odstupy a nosiť rúško. Nepatrí sem teda iba Praha, ale aj:

  • Česko: kraj Vysočina
    • Rakúsko: Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko
    • Poľsko: Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo
    • Grécko: región Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia
    • Anglicko: Tayside a North West
    • Írsko: Mid-Cast a Mid-West
    • Estónsko: Ida-Viru Maakond
    • Dánsko: región Midtjylland

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí

Do 1. septembra mám zaplatenú dovolenku v Chorvátsku. Budem musieť ísť po návrate do karantény?

– Zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Chorvátsku prinútila našich epidemiológov zaradiť krajinu medzi tie rizikové. Do tohto zoznamu pribudne už 1. septembra. To znamená, že ak sa dovolenkári nestihli vrátiť do 1. septembra do 7:00, bude musieť absolvovať povinnú domácu karanténu. Tá sa po novom skráti zo 14 dní na 10, pričom testovanie sa uskutoční najskôr na piaty deň. Nové opatrenia platia aj pre Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Maltu.

“Po dobu domácej izolácie sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19  nie je povinné podrobiť sa dieťa do 3 rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak. Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti. V prípade bezpríznakového priebehu izolácie je možné ju ukončiť dovŕšením 10. dňa aj bez absolvovania testu na ochorenie COVID-19,” uvádza ÚVZ SR na svojej stránke.

Bol som na návšteve na Ukrajine. Ako sa dostanem domov?

“Osoby, ktoré budú prichádzať z Ukrajiny, sa budú musieť ešte pred prekročením hraníc so Slovenskom zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica. Pri prekračovaní štátnych hraníc SR sa budú musieť preukázať príslušníkom Policajného zboru potvrdením o registrácii. Bez tohto potvrdenia nebudú môcť vstúpiť na územie SR,” píše Policajný zbor na sociálnej sieti. Avšak, od 28. augusta 2020 do 28. septembra 2020 je zakázaný vstup na územie Ukrajiny pre cudzincov. Tí, ktorí majú uznanú výnimku (ako napríklad zamestnanci) sa musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s observáciou a liečbou COVID-19.

Dostanem sa do Maďarska, alebo na nákupy do Rakúska?

– Rakúsko zatiaľ hranice pre Slovákov nezatvorilo, čiže, áno, dostanete sa. Treba si však pozrieť, či región, kde sa chystáme, nie je medzi rizikovými krajinami. V takom prípade je potrebné dodržiavať epidemiologické opatrenia a byť ostražitý. Napríklad Viedeň je medzi rizikovými regiónmi. Zatvorenie hraníc zatiaľ neplánuje ani Česko.

Čo sa týka Maďarska, tak to hranice pre cudzincov zatvorilo posledný augustový deň. A to najmenej na mesiac. Akceptovateľné budú iba obchodné a diplomatické cesty, ostatní cudzinci sa na územie Maďarska po novom nedostanú. Krok maďarskej vlády bol podľa štátneho tajomníka Martina Klusa (SaS) prekvapujúci. “Zatváranie hraníc by preto mal byť až ten úplne posledný možný variant v boji proti šíreniu nákazy COVID-19. Napríklad v prípade veľmi vážneho ohrozenia a nebezpečenstva pre občanov. A takému niečomu v súčasnosti, našťastie, nečelíme,” konštatoval na sociálnej sieti.

Dopravný podnik na sociálnej sieti informoval, že kvôli osadeniu fyzických zábran zo strany Maďarska musia opäť prerušiť linku 801 k našim južným susedom. “Je nám ľúto, že jej premávku musíme opäť na neurčito odložiť, a že sme vás nemohli kvôli absencii informácií z maďarskej strany informovať skôr (o polnoci z 31. augusta na 1. septembra bola hranica ešte prejazdná a ľudoprázdne opustená),” ozrejmili následne.

Mohlo by vás zaujímať