Spoločnosť Zahraničné

Zadržali mužov, ktorí z kláštora ukradli ikonu darovanú Putinom. Lup našla polícia v garáži

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Ruské úrady oznámili, že zatkli dvojicu mužov podozrivých z krádeže pravoslávnej ikony z kláštora pri Valdajskom jazere, ktorú mu pred rokmi daroval ruský prezident Vladimir Putin. Píše o tom agentúra Reuters.

 

Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že mužov zadržala s pomocou polície. Ku krádeži došlo v auguste v katedrále Iverského kláštora v Novgorodskej oblasti, približne 350 kilometrov severozápadne od Moskvy. Muži, ktorí boli súčasťou kriminálneho gangu, okrem ikony zo 17. alebo 18. storočia odcudzili aj oltárny kríž a niekoľko zlatých ozdôb. Ikona zobrazuje Pannu Máriu v kláštore na vrchu Athos v Grécku.

Hovorkyňa ruského ministerstva vnútra Irina Volková uviedla, že Putin daroval ikonu Iverskému kláštoru, situovanému na jazernom ostrove, v roku 2001. Podľa jej slov sa páchatelia dostali ku komplexu na člne a podkopali sa pod bránami kláštora. Následne rozbili na katedrále okno a vnikli do chrámu.

Volková dodala, že oltárny kríž a ikona sa našli v garáži jedného z podozrivých a predmety budú čoskoro vrátené kláštoru. Ikony – posvätné obrazy maľované na drevenej alebo kovovej tabuli – sú integrálnou súčasťou ruskej pravoslávnej kultúry, nachádzajú sa na bohoslužobných miestach a používajú sa pri cirkevných obradoch.