Politika Politika Zahraničné Domáce Top

Zahraničné médiá píšu o voľbách na Slovensku. Vplyvný denník nazval Matoviča populistom

Washington Post nazval Matoviča populistom. Zdroj: Washington Post / screenshot

BRATISLAVA – (Rudolf Dac / SITA) Slovensko má za sebou parlamentné voľby. Vyhralo s veľkou prevahou hnutie OĽaNO na čele s Igorom Matovičom. Za ním nasleduje Smer-SD a hnutie Sme rodina. Volebnému výsledku a aj víťazovi Igorovi Matovičovi sa so záujmom venujú aj zahraničné médiá.

 

Zahraničné spravodajské portály sa pozorne venujú výsledkom parlamentných volieb na Slovensku. Týka sa to nielen našich českých susedov a Európy, ale aj zámoria. Poďme sa pozrieť, ako informujú o dianí v našej krajine.

O výsledkoch volieb podrobne informujú popredné české spravodajské stránky. Mnohé umiesntili články o voľbách na titulnú stránku ako hlavnú udalosť. 

České médiá

Stránka iDNES.CZ píše, že Slovensko smeruje k výraznej politickej zmene a informuje o výsledkoch parlamentných volieb v online prenose. Spomína, že Matovičovi už zagratuloval aj premiér Peter Pellegrini. V článku sa píše aj o tom, že do parlamentu sa prekvapivo nedostala koalícia PS-Spolu, z Progresívneho Slovenska pritom vzišla prezidentka Zuzana Čaputová.

iDNES.cz tiež pripomína, že OĽaNO sa pred voľbami venovalo boju proti korupcii a snažilo sa osloviť voličov, ktorí nie sú spokojní so situáciou v krajine.

Lidovky.cz poznamenali, že Matovič chce byť premiérom. “Bola by veľká hanba, aby som po takejto obrovskej dôvere utiekol z bojiska,” cituje Matoviča portál. 

Blesk.cz pripomína, že Matovič zbohatol na vydávaní regionálnych inzertných novín a po vstupe do politiky svoju firmu previedol na manželku.

O voľbách informujú aj české médiá. Zdroj: Lidovky.cz / screenshot

Rakúske weby

O parlamentných voľbách píšu aj rakúske spravodajské weby. Okrem iných aj stránka Krone.at. Píše, že voľby vyhrala protestná stredopravicová strana. Píše tiež, že Smer-SD ako vládna strana utrpel obrovské straty a s najväčšou pravdepodobnosťou skončí v opozícii.

Stránka tiež podotýka, že OĽaNO malo v minulých voľbách len necelých šesť percent. Krone.at pripomína, že aktuálne voľby sa konajú dva roky po zavraždení novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Podľa neho vražda odhalila, ako sa na Slovensku za vlády Smeru zakorenil klientelizmus a korupcia. Veľké demonštrácie napokon viedli k odstúpeniu Roberta Fica z premiérskeho kresla.

Krone.at zdôrazňuje, že Slovensko čaká teraz náročné rokovanie o koalícii, pretože Matovič je považovaný za nevypočítateľného politika.

Nemecké médiá

Nemecké médiá tiež neopomenuli informovať o voľbách na Slovensku. Sueddeutsche.de (Süddeutsche Zeitung) informuje o volebných výsledkoch a poukazuje na to, že Slovensko stojí pred zmenou vlády. OĽaNO označuje priateľskú k NATO a Európskej únii a že spolu s ďalším tromi liberálnymi a konzervatívnymi stranami môže zostaviť stredopravicovú koalíciu. Môže tak mať v parlamente väčšinu 90 zo 150 poslancov.

Dopĺňa, že vládny Smer utrpel straty a do parlamentu sa nedostali ďalšie vládne strany Most-Híd a SNS. Ďalej píše, že pre Smer je to najhorší volebný výsledok od roku 2002 a za veľké prekvapenie označil fakt, že sociálni demokrati musia ísť do opozície. Podobne o voľbách informujú aj ostatné nemecké médiá, ako napríklad Welt.de. 

Britské médiá

Britská agentúra Reuters informuje o výraznom víťazstve OĽaNO. Ako príčinu uvádza hnev Slovákov na korupciu v Smere-SD, ktorý vládol na Slovensku viac ako 10 rokov. Pripomína, že hnutiu OĽaNO narástli preferencie v posledných týždňoch. Takisto píše, že Matovič sľúbil vyčistiť slovenskú politiku. Túto ambíciu vyjadroval aj slogan jeho hnutia: “Poďme spolu poraziť mafiu”.

BBC tiež píše o výsledkoch volieb a vysvetľuje, že v predvolebnej kampani dominoval hnev verejnosti vyvolaný vraždou Kuciaka a Kušnírovej. To podľa BBC spôsobilo, že Smer-SD, ktorý dlho dominoval politickej scéne na Slovensku, získal iba 18 percent.

Článok o voľbách priniesla aj agentúra Reuters. Zdroj: Reuters / screenshot

Americké médiá

Americká agentúra AP konštatuje, že víťazstvo v parlamentných voľbách získala stredopravá populistická opozícia, čím ukončila dlhoročnú vládu dominantnej, no škandálmi poznačenej ľavicovej strany. „Smer bol pri moci väčšinu uplynulých 14 rokov a výrazne víťazil v každých voľbách od roku 2006. Naposledy v roku 2016 – po tom, ako využil protiimigračnú kartu – získal 28,3 %. Stranu však poškodili politické nepokoje po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018,” konštatuje agentúra. Spomína, že na Slovensku sa môže vytvoriť koalícia zo strán OĽaNO, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí a Sme rodina. Zároveň ale poznamenáva, že je ťažké odhadovať, či ich partnerstvo môže pretrvať celé štyri roky.

Prestížny denník Washington Post priniesol správu o voľbách na Slovensku s titulkom: “Slovakia’s populist opposition wins parliamentary election” (“Slovenská populistická opozícia vyhrala parlamentné voľby”).

Ďalej píše, že stredopravicová populistická opozícia ukončila vládu dominantnej, ale škandálmi pošpinenej ľavicovej strany, ktorá vládla na anti-imigračnej platforme.

Mohlo by vás zaujímať: