Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ZÁKAZ pre tieto obľúbené REZNE či KLOBÁSY! Mnohí sú proti, iní to vítajú: Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj freepik.com

BRATISLAVA, LUXEMBURG – Rastlinným burgerom či rezňom môže v EÚ odzvoniť. Nie však na tanieri, ale v ich názvoch. O tom, či môžu byť rastlinné alternatívy pomenované ako hamburgery alebo klobásy, rozhodne najvyšší súd EÚ. V minulosti už zakázal označenia ako sójové mlieko či ovsený jogurt. Teraz po prstoch môžu dostať vegetariánske produkty, ktoré napodobňujú mäso. Píše o tom Euractiv.

Vegetariánstvo a vegánstvo stúpa na popularite. A s nimi aj rastlinné alternatívy mäsa. Je však označenie “veggie burger” či “veggie steak” korektné? To netrápi len početné skupiny odporcov a obhajcov, ktorí si medzi sebou vymieňajú názory na sociálnych sieťach.

Aktuálne sa to rieši aj na pôde EÚ. Označovanie potravín totiž reguluje právo Únie, avšak práve pri uvedených produktoch regulácia chýba. Podstatou dnešného problému je terminológia používaná pre rastlinné alternatívy, najmä označovanie týchto produktov pojmami súvisiacimi s mäsom, ako sú steak, klobás alebo hamburgery.

Prečo je to dôležité?

Každý z 27 členský štát má dnes odlišný prístup k označovaniu, čo spôsobuje nejasnosti na jednotnom európskom trhu. “Teraz Súdny dvor rozhodne o tom, či si štáty budú môcť názvy rastlinných výrobkov regulovať po svojom, alebo budú platiť jednotné pravidlá pre celú EÚ,” vysvetľuje Euractiv.

„Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby spotrebitelia mali presné a transparentné informácie o výrobkoch, ktoré kupujú, najmä preto, že dopyt po rastlinných alternatívach neustále rastie,“ uviedla Ronja Berthold, manažérka pre politiku Európskej vegetariánskej únie, ktorá vyzdvihla význam tohto prípadu.

Na Slovensku vyhláška existuje, no nedodržiava sa

Na Slovensku už platí vyhláška, ktorá presne definuje, čo musí výrobok obsahovať, ak ho chce výrobca nazvať salámou, klobásou či napríklad párkami. „To znamená, že by mala takáto potravina obsahovať práve mäsovú zložku. Pokiaľ ide o názov rastlinná klobása, to už by nebolo v súlade s označovaním potravín,“ vysvetlil pre RTVS hovorca ministerstva pôdohospodárstva Andrej Wallner. Ako však RTVS zistila, v obchodoch sa vyhláška nedodržiava. Označovanie potravín by mala kontrolovať Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Zatiaľ však v tejto súvislosti pokuty neudelila a vyhlášku sa s rezortom pôdohospodárstva chystajú dopracovať.

Rastlinné mlieko už zakázali, teraz je výsledok otázny

Ako pripomína Euractiv, Súdny dvor EÚ sa už podobnou otázkou zaoberal. V roku 2017 riešil výrobky rastlinného pôvodu, ako je sója, ovos alebo tofu. Rozhodol, že výrazy ako mlieko, maslo a jogurt sa môžu používať iba pre výrobky z mlieka zvierat. Zakázal označenie ako napríklad „rastlinné mlieko“, v regáloch obchodov preto nájdeme len sójové alebo ovsené “nápoje”.

Či sa však snaha o zákaz stretne s úspechom aj tentokrát, je otázne. Argumenty predložené na podporu prísnejšieho nariadenia o označovaní potravín rastlinného pôvodu sú podľa kritikov nekonzistentné.