Regióny Banská Bystrica Prešov Žiar nad Hronom Stropkov

Základné a stredné školy budú od pondelka zatvorené v Bratislave, na strednom aj východnom Slovensku

Školy na Orave prechádzajú do dištančnej výučby.
Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Aj školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ŽIAR NAD HRONOM – Žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom prechádzajú od pondelka (6. 12.) na dištančnú formu vzdelávania. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú v piatok vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiari nad Hronom.

 

Zákaz prezenčného vyučovania sa týka všetkých žiakov stredných odborných škôl, gymnázií aj žiakov druhého stupňa základných škôl v týchto troch okresoch. Dôvodom obmedzenia prezenčného vzdelávania je ochrana verejného zdravia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva z dôvodu zlej pandemickej situácie takisto nariaďuje od pondelka (6. 12.) do piatka 17. decembra školám v Stropkove zákaz prezenčného vzdelávania. Zákaz platí pre druhý stupeň základných škôl, gymnáziá a stredné odborné školy. Hlavný hygienik SR Ján Mikas v uplynulých dňoch vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. Napriek aktuálnemu tzv. lockdownu zostali totiž školy otvorené. Od konca novembra sa zatvorili základné umelecké školy, centrá voľného času, jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity.

 

Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Aj školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava nateraz nevie odhadnúť, dokedy bude obmedzená prezenčná výučba na 2. stupni základných škôl a na stredných školách v Bratislavskom kraji. “Platnosť vyhlášky o obmedzení prezenčnej výučby v určených školách nie je z časového hľadiska možné presne odhadnúť, keďže uvedené bude závisieť od ďalšieho vývoja epidemiologickej situácie v Bratislavskom kraji,” uviedli regionálni hygienici. Sedemdňová incidencia ochorenia COVID-19 obyvateľstva všetkých vekových kategórií v Bratislavskom kraji je však podľa úradu momentálne tretia najhoršia na Slovensku (1175 pozitívnych prípadov na 100.000 obyvateľov za sedem dní). Okresy Pezinok a Senec patria podľa hygienikov v tomto epidemiologickom ukazovateli medzi najhoršie v krajine. V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka (6. 12.) druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Školáci sa tu budú učiť dištančnou formou. Výnimkou sú len materské školy a prvý stupeň základných škôl.