Politika Domáce

Zákonodarci už majú víkend. Matovičov návrh na zmeny v platoch poslancov ukončil rokovanie

Zdroj: Glob.sk /Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci ukončili rokovanie siedmeho dňa 45. schôdze parlamentu návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky z dielne opozičného hnutia OĽaNO. Zákon predložil líder hnutia Igor Matovič v pléne, v ktorom sedelo ako zvyčajne v piatok popoludní len minimum zákonodarcov. Podľa návrhu OĽaNO by sa výpočet platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky mal odvíjať od medziročného nárastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejneného Štatistickým úradom SR.

Plat poslanca NR SR by sa podľa Matoviča nemal odvíjať od násobku samotnej priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, ako to bolo doteraz. „Dôvodom je súčasné výrazné zvýšenie platu poslancov NR SR, ktoré je jednoznačne neprimerané. Koaliční poslanci, a žiaľ, aj časť opozície, v októbri 2018 ignorovali zmrazenie platov ústavných činiteľov. Plat mimobratislavského poslanca spolu s paušálnymi náhradami porastie z 3 576 eur na 5 090 eur, čiže o viac ako 42 percent,“ uviedol.

Poslanci tak vyčerpali takmer celý program schôdze, ktorý má 120 bodov. V pondelok rokujú od desiatej hodiny a počas dňa nebudú hlasovať o prerokovaných bodoch. Urobia tak až v utorok. Snemovňa sa bude zaoberať Správou o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2018, Správou o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2018 či koaličnými návrhmi. Podľa návrhu poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorí predložili novelu zákona o stimuloch, by v rámci správneho konania pri rozhodovaní o poskytnutí stimulov pre výskum a vývoj malo mať ministerstvo školstva oprávnenie aj povinnosť skúmať zápis žiadateľa do registra partnerov verejného sektora. Rovnako prichádzajú s návrhom, podľa ktorého by sa mali platy začínajúcich učiteľov od 1. septembra 2019 zvýšiť o 9,5 percenta. Koalícia prichádza s návrhom novely zákona o sociálnom poistení.

Poslanci si vypočujú aj Správu o stave vysielania v Slovenskej republike a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2018. Taktiež sa budú venovať Správe o činnosti komisárky pre deti za rok 2018 a tiež Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2018.

V utorok poslancov zamestná voľba ústavných sudcov i voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu.