Regióny Bratislava Trnava Nitra Banská Bystrica Domáce Spoločnosť Top

Západné Slovensko hlási veľké škody po ničivom orkáne. Vlaky meškajú, na cestách sú prevrátené autá

Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR/SITA) – Skomplikoval život množstvu ľudí, vodičom, cestujúcim. Silný nárazový vietor, ktorý dnes ráno dorazil na územie Slovenska, spôsobil množstvo škôd a hasičom spôsobil vrásky na čelách a naozaj perný deň. Problémy hlásili nielen obyvatelia, ale aj spoločnosti s hromadnou dopravou, železničná spoločnosť, či samotné samosprávy. Tie ľuďom odporúčali, aby nevychádzali z domu.

 

Slovenský hydrometeorologický ústav v pondelok večer vydal výstrahy pred silným vetrom. Ten na územie Slovenska, konkrétne do jeho západnej časti, dorazil v utorok dopoludnia a hneď začal páchať rozsiahle škody. Vietor na západe Slovenska najviac potrápil ľudí v okresoch Malacky, Pezinok a Bratislava. Meteorológovia dokonca vyhlásili výstrahu najvyššieho stupňa. Najvyššiu výstrahu vydal SHMÚ aj pred vetrom na horách pre oblasť Vysokých a Nízkych Tatier, na hrebeňoch môže byť rýchlosť vetra v nárazoch až 180 km/h. Viaceré samosprávy sa na nepriaznivé počasie pripravili, vydali rôzne bezpečnostné opatrenia, aby zabránili zraneniam a nešťastným udalostiam. Napríklad v Karlovej Vsi rozhodla starostka mestskej časti, že deti z materských a základných škôl majú dnes do 18:00 zákaz vychádzok, dôvodom je práve silný nárazový vietor. “Zákaz vychádzok pre školákov” vydal aj starosta mestskej časti Dúbravka, ktorý skonštatoval, že u nich bude “fúkať viac, ako inokedy“.

Situáciu nepodcenil napríklad ani mestský podnik – pohrebníctvo Marianum, ktoré pre nepriaznivú poveternostnú situáciu uzavrelo všetky cintoríny, ktoré má na území Bratislavy vo svojej správe. “Už sme boli nútení uzatvoriť areál Krematória i cintorín v Slávičom údolí, postupne podľa lokalít príde k uzatvoreniu ďalších miest,” spresnil šéf spoločnosti Boris Šramko. Hovorkyňa Prezídia hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová informovala, že pre silný vietor mali hasiči do poludnia viac ako 170 výjazdov, ktoré sa týkali škôd spôsobených vetrom. Išlo hlavne o odstránenie popadaných stromov, ktoré jednak blokovali dopravu a plynulú cestnú premávku, ale aj ohrozovali chodcov a majetok ľudí – konkrétne zaparkované autá. “Hasiči stále zasahujú pri veľkom množstve udalostí, ktoré zapríčiňuje nepriaznivá poveternostná situácia. Ich počet od rána prudko narástol, a to na 177. Najčastejšie je pomoc hasičov potrebná v Bratislavskom a Trnavskom kraji (55 a 54 udalostí), kde je zaznamenaných množstvo popadaných stromov a uvoľnených striech, ktoré ohrozujú okolie. V ostatných krajoch je bilancia výjazdov priaznivejšia,” uviedli hasiči na sociálnej sieti.

Silný nárazový vietor spôsobil vrásky na čele aj nášmu dosluhujúcemu predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Satirická stránka Zomri na sociálnej sieti informovala, že zo stožiara, respektíve vlajkovej žrde na stožiari, ktorý dal postaviť Danko pred budovou NR SR, zmizla vlajka. Následne Martin Poliačik z PS/Spolu, v súčasnosti nezaradený poslanec parlamentu, poukázal na to, že vlajka sa “zhužvaná” nachádza v Národnej rade. Naopak, pri vysokoškolskom mestečku Ľ. Štúra, vytrhol silný vietor bilbord s plagátom strany ĽSNS.