Regióny Martin Top

ZÁSAHOVÝ TÍM V AKCII Museli zabiť medvedicu

BELÁ – Najskôr ju uspali, potom nasledovala smrť. Medvedica podľa členov zásahového tímu úplne stratila plachosť. Zviera sa pohybovalo v okrese Martin pri Jasenskej doline.

 

Osídlené oblasti navštevovala medvedica od júna 2020, odvtedy k nej bol zásahový tím privolaný neuveriteľných 44-krát. Nevystrašilo ju plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou ba dokonca ani paintballovým strelivom. Pri stretnutí s človekom nejavila známky plachosti, zámerne sa približovala a bránila si potravu zo smetných nádob.

medveď, odpadky, Podbanské
Medveďa pri kontajneroch si turisti fotili z piatich metrov.
FOTO: FB Správa TANAP

Tvrdé slová správy TANAP-u: Pre toto máme medveďov pri kontajneroch!

Do lokality sa opakovane vracala. Príčinou boli „pochúťky“, ktoré si samica vydolovala zo smetiakov. Namáhať sa pre to veľmi nemusela, nádoby boli totiž nezabezpečené a voľne prístupné. Keďže si samica nedala povedať a z ľudí už žiaden strach nemala, ba naopak, bola agresívna a potravu si bránila. Približne štvorročná medvedica, ktorá úplne stratila rešpekt pred ľuďmi sa stala hrozbou. Aj preto sa členovia zásahového tímu odhodlali k radikálnemu kroku. Statnú medvedicu zabili.

ŠOKUJÚCE správanie turistov v Tatrách! Z medveďa si urobili atrakciu

Eutanáziu považujú ochranári prírody za najkrajšie riešenie pre podobne problémové medvede. Nečakala by ich totiž svetlá budúcnosť. Pristupujú k nemu však len vtedy, ak to situácia inak nedovoľuje. Musí byť preukázaná úplná strata plachosti jedinca alebo jeho rizikové správanie, pre ktoré ho nie je možné premiestniť do inej lokality.