Spoločnosť Politika Zahraničné

Zastrelený útočník z Viedne bol v minulosti stíhaný za terorizmus

Vlajky Rakúska a Európskej únie sú spustené na pol žrde pred rakúskym veľvyslanectvom v Berlíne. Zdroj: TASR / DPA

VIEDEŇ – Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, bol 20-ročný muž s rakúskym i severomacedónskym občianstvom a v minulosti ho trestne stíhali v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii. Informovala o tom v utorok agentúra APA s odvolaním sa na rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera.

 

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát, píše agentúra AP. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Nehammer v utorok ráno potvrdil, že teroristický útok v centre Viedne mal islamistický motív.

Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň s dlhou hlavňou, ručnú strelnú zbraň a mačetu.

Muž spustil v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí v centre Viedne. Najmenej štyri osoby prišli v dôsledku streľby o život a polícia zastrelila i útočníka. Viac ako 15 ľudí utrpelo zranenia.

Úrady po útoku prehľadali niekoľko bytov vrátene bytu páchateľa a zatkli niekoľko ľudí. Vo Viedni je podľa Nehammera nasadených 1000 príslušníkov polície.