Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ZATEPLIŤ či zrenovovať dom bude POVINNÉ! Do kedy? A odkiaľ na to ľudia vezmú peniaze? Vieme viac

Rekonštrukcia Stavba Dom Architekt. Zdroj: pixabay.com/jarmoluk
Brusel chce znížiť emisie budov. Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com/jarmoluk

BRATISLAVA – Solárne panely či zateplenie domov budú povinné. Pravidlá pre budovy, ktoré schválili európski poslanci, u mnohých vyvolali rozhorčenie. Zisťovali sme, či naozaj všetky staršie domy a bytovky bude nutné zrekonštruovať, a taktiež, či nám s nákladmi pomôže Únia.

Európsky parlament smernicou prikázal výrazne znížiť energetickú náročnosť budov. Od roku 2028 by všetky nové budovy mali mať nulové emisie (verejné už o dva roky skôr) a solárne panely. Postupne by mala klesnúť uhlíková stopa aj starých budov. Už postavené obytné budovy by mali do roku 2030 dosiahnuť energetickú triedu aspoň E a do roku 2033 minimálne D. V praxi to znamená zateplenie či výmenu okien energeticky najhorších budov.

Za všetkým treba hľadať zelenú agendu. Podľa Európskej komisie sú budovy zodpovedné za 40 % spotreby energie v EÚ a 36 % emisií skleníkových plynov. „Zlepšením hospodárnosti európskych budov sa znížia účty a naša závislosť od dovozu energie. Chceme, aby smernica znížila energetickú chudobu a emisie a zabezpečila lepšie vnútorné prostredie pre ľudské zdravie, “ povedal europoslanec a spravodajca pre smernicu o energetickej hospodárnosti budov Ciarán Cuffe. Konečným cieľom je do roku 2050 dosiahnuť v sektore stavebníctva klimatickú neutralitu.

Smernica priniesla ostré diskusie v celej Únii. Ako medzi bežnými občanmi, tak aj politikmi. Otázne je, či je možné v stanovených termínoch stihnúť obnoviť energeticky nevyhovujúce budovy, a taktiež, ako to zafinancovať. V starších domoch totiž často bývajú starší obyvatelia, ktorí na rekonštrukciu nemajú peniaze ani síl.

Každý členský štát si však na dosiahnutie uvedených cieľov pripraví vlastný plán renovácií. Smernica pritom automaticky neznamená povinnosť zrekonštruovať každý starší dom. „Členské štáty si budú môcť samy povedať, v akých prípadoch sa požiadavky na energetickú efektívnosť starších budov spustia. Navrhnuté sú najmä dva momenty – predaj alebo prenájom. Majiteľom starých rodinných domov na slovenských dedinách, ktorí v nich plánujú dožiť, by teda Bruselom nariadené rekonštrukcie nehrozili,“ vysvetlil web euractiv.sk. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na pamiatky.

Ako sa budú rekonštrukcie financovať, čítajte na druhej strane.