Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ZATVÁRANIE detských pohotovostí! Vieme, ktoré MESTÁ to čaká: Ľuďom by to skomplikovalo život, dlhé presúvania za LEKÁRMI

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

SLOVENSKO – Situácia s lekármi zostáva kritická. V nemocniciach chýbajú lekári aj zdravotné sestry. Nedostatok zdravotníkov si tentokrát odnesú detskí pacienti z menších miest. Štát aj tento rok pokračuje v zatváraní pohotovostí. 

Malí pacienti z menších či väčších miest budú za akútnym ošetrením zrejme dochádzať. Štát plánuje tento rok zatvoriť ďalších 15 detských pohotovostí. Prvých 5 zatvoril už v roku 2023.

V ktorých mestách hrozí zatvorenie?

Od júna 2024 štát plánuje ukončiť činnosť týchto detských pohotovostí:

  • – Galanta (presunie sa do presunie sa do Dunajskej Stredy)
    – Košice – okolie (presunie sa do Košíc)
    – Medzilaborce (presunie sa do Humenného)
    – Myjava (presunie sa do Skalice)
    – Námestovo (presunie sa do Trstenej)
    – Nové Mesto nad Váhom (presunie sa do Trenčína)
    – Piešťany (presunú sa do Trnavy)
    – Ružomberok (presunie sa do Dolného Kubína)
    – Sabinov (presunie sa do Prešova)
    – Senica (presunie sa do Skalice)

Zatváranie detských pohotovostí sa od novembra dotkne aj týchto miest:

  • – Dubnica nad Váhom (presunie sa do Považskej Bystrice)
    – Kráľovský Chlmec (presunie sa do Trebišova)
    – Partizánske (presun do Topoľčian)
    – Pezinok  (presunie sa do Bratislavy)
    – Šaľa (presunie sa do Nových Zámkov)

Združenie miest a obcí boj nevzdáva

Kým Ministerstvo zdravotníctva sa na rušenie už pripravuje, proti sa postavilo Združenie miest a obcí Slovenska. Svoj boj o zachovanie čo najväčšieho počtu detských pohotovostí, ktoré by tak zostali dostupné pre všetkých rodičov, nevzdáva. Primári nemocníc, starostovia a primátori vo viacerých mestách Slovenska rokujú s pediatrami o tom, ako dosiahnuť zachovanie pôvodného stavu. Predseda združenia miest a obcí Jozef Božik sa stretol aj s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou.

Má zachovanie detských pohotovostí zmysel?

Pre rodičov zo Sabinova by rušenie detskej pohotovosti znamenalo, že sa budú musieť presunúť s dieťaťom s poranením, vysokou teplotou či iným stavom až do Prešova. To znamená, že musia absolvovať minimálne 20 – minútovú cestu, nepočítajúc ešte čas presunu po meste. Pre rodičov z Pezinka to už bude znamenať minimálne 30 minút, v ideálnej dopravnej situácii.

Malí pacienti z Partizánskeho majú pred sebou rovnako 30-minútovú cestu.  Napríklad cesta z Medzilaboriec do Humenného trvá 40 minút. Pokiaľ rodičia žijú v obci, k cestovaniu si musia pripočítať často ďalších 15 minút. Rušenie detských pohotovostí môže tiež znamenať aj preťaženie tých, ktoré sa zachovajú. Združenie miest a obcí verí, že aspoň niektoré by si mohli zachovať fungovanie minimálne do 20 hodiny.