Spoločnosť Zahraničné

Zatvorenie hraníc nepomôže zastaviť vírus, tvrdí nemecký minister zdravotníctva

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Zatvorenie nemeckých hraníc nepomôže zastaviť šírenie nového koronavírusu, vyhlásil v stredu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Správu priniesla agentúra Reuters.

 

Spahn odmietol nasledovať príklad susedného Rakúska, ktoré zakázalo vstup do krajiny návštevníkom prichádzajúcim z Talianska. Nemecká stratégia spočíva v spomalení šírenia vírusu a minimalizácii zaťaženia zdravotníckeho systému. Podľa Spahna je “ohromujúce”, že sa cez víkend nepodarilo zrušiť zápasy nemeckej futbalovej Bundesligy.

“Vírus je v Nemecku, je v Európe. Musíme si na to zvyknúť,” povedal. “Bude sa šíriť (vírus), aj keď zavrieme všetky hranice. Skôr či neskôr budete musieť umožniť ľuďom prísť alebo odísť, potom sa začne opäť šíriť,” dodal Spahn. Podľa dostupných údajov je v Nemecku 1565 ľudí nakazených vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

V Nemecku zrušili mnohé kultúrne podujatia. Platí to aj pre hlavné mesto Berlín, kde od 11. marca do 19. apríla zostávajú zatvorené viaceré divadlá a operné domy. Oznámil to podľa agentúry AFP senátor pre oblasť kultúry Klaus Lederer s tým, že zatvorená zostane aj berlínska filharmónia. Vlády nemeckých spolkových krajín Bavorsko, Durínsko a Šlezvicko-Holštajnsko v utorok oznámili, že v rámci boja proti šíreniu nového druhu koronavírusu zakážu podujatia s účasťou nad 1000 osôb.

Organizátori menších podujatí do 500 účastníkov sa budú o ich prípadnom zrušení rozhodovať individuálne s prihliadnutím na odporúčania Inštitútu Roberta Kocha (RKI), ktorý je oficiálnym spolkovým orgánom na kontrolu a prevenciu chorôb.