Domáce Politika Kauzy Top

Zbytočne drahé laptopy v parlamente, čo na to poslanci?

BRATISLAVA – Poslanci sa pri svojom nástupe do parlamentu môžu tešiť na poriadne mašiny. Kancelária NR SR im do práce zaplatila poriadne luxusné notebooky, čo sa niektorým opozičným poslancom nepáči.

Rámcová zmluva je so združením Softline uzavretá na dva roky s maximálnym finančným limitom 432 041,67 eur bez DPH. Poslanci tak dostanú notebooky, ktoré v maloobchodnej sieti stoja približne 1 350 až 1 500 eur. Ako je možné pozrieť sa aj v rámcovej kúpnej zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, notebooky disponujú veľmi slušnými technickými parametrami, pričom v cene je zahrnutý aj operačný systém.

Samotná suma je však tŕňom v oku mnohých opozičných poslancov aj vzhľadom na fakt, že notebook vhodný na prevažne kancelársku prácu, ktorú budú poslanci vykonávať, by sa dal zohnať aj v cenovej hladine približne 500 až 600 eur, čo je menej ako polovica z minutých peňazí.

Cena prekvapila Veroniku Remišovú  z OĽaNO, ktorá očakávala napríklad množstevnú zľavu a nákup za výrazne nižšie ceny, ako sú tie maloobchodné. Taktiež pripomína, že poslancom podľa nej stačí jednoduchý notebook určený primárne na písanie textov. „No už pri pohľade napríklad na ceny za vybavenie poslaneckej kancelárie je zrejmé, že zo štátneho krv netečie. Predražené stoličky, predražené poličky, ktoré by ste si za také peniaze nikdy do svojho domu nekúpili,“ dodáva.

Remišovej kolega Richard Vašečka sa na poslanecké notebooky pýtal už predtým, avšak presnú špecifikáciu a cenu zistil až na základe medializovaných informácii. „Určite sa na to budem pýtať na najbližšom poslaneckom grémiu. Konkrétne na zadané parametre a cenu, ktorá sa mi zdá naozaj privysoká,“ povedal nám. Taktiež však upozornil, že o tom rozhoduje Kancelária Národnej rady a nie poslanci.

Martinovi Klusovi z poslaneckého klubu SaS sa nepáčilo viacero vecí. Uvedená cena je podľa neho diskutabilná, hoci uznáva, že presné špecifikácie nevie. Ako tvrdí, prekáža mu aj fakt, že rôzni poslanci preferujú rôznu výpočtovú techniku.  „Vhodným riešením, by do budúcnosti podľa môjho názoru bolo jednorázové navýšenie paušálnych náhrad poslancov pre tento účel v primeranej sume na začiatku funkčného obdobia. Som si istý, že každý poslanec by si takúto techniku vedel vybrať pre seba najlepšie sám a v prípade väčších očakávaní na výkon si túto aj adekvátne priplatiť,“ pridal možné riešenie.

Suma sa zdá premrštená aj dvom bývalým členom Siete. “Cena notebookov je privysoká, poslanci majú vlastné počítače, iPady a ďalšie zariadenia. Vždy je potrebné myslieť na to, že na nich z daní prispievajú aj ľudia, ktorí si nemožu dovoliť notebook vôbec,” myslí si Simona Petrík. Podobný názor má aj Miroslav Beblavý, pripomína však, že obstarávanie je výhradne v rukách kancelárie NR SR a poslanci nemajú možnosť vstúpiť do tohto procesu.

Z oslovených koaličných poslancov sa ozval iba podpredseda Siete Andrej Hrnčiar. K cene sa vzhľadom na to, že nepoznal technické parametre notebookov, vyjadriť nevedel. Už druhé volebné obdobie sa však chystá používať vlastný notebook, ktorý stál 2 700 eur a kupoval si ho za vlastné. „Čiže z tohto hľadiska sa mi cena za notebook NR SR nezdá vysoká,“ uzavrel.

Zdroj: glob.sk, SITA, Foto: SITA