Spoločnosť Koronavírus Domáce

Zdravotní záchranári zasahovali počas Štedrého dňa v takmer 1650 prípadoch

Ilustračné foto - Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Zdravotní záchranári mali aj počas tohtoročného Štedrého dňa plné ruky práce, zasahovali v takmer 1650 prípadoch. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o viac ako 200 zásahov. Najviac pacientov potrebovalo pomoc v Košickom kraji (272), najmenej v Bratislavskom kraji, kde záchranárov vyslali k 153 pacientom.

Časť volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili operátori konzultáciou. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

V porovnaní s minuloročným Štedrým dňom sa podľa hovorkyne zmenila aj skladba volaní na tiesňovú linku 155. “Na prvom mieste v rebríčku najčastejších zdravotných ťažkostí bolo sťažené dýchanie, nasledované bolesťami brucha a zhoršením zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením,” priblížila Krčová. V roku 2019 najčastejšie záchranári zasahovali u pacientov s bolesťami brucha, nasledovala diagnóza vysoký tlak a na treťom mieste bolo sťažené dýchanie.

Ako každý rok, aj tohtoročný 24. december bol tiež v znamení telefonátov od osamelo žijúcich seniorov, ktorí sa nemajú s kým porozprávať, ale tiež od pacientov s psychickými poruchami. Záchranári riešili aj množstvo volaní v súvislosti s ochorením COVID-19. “Išlo o zhoršený zdravotný stav, manažment prevozov pacientov do nemocníc, ale aj telefonické konzultácie pri menej závažnom priebehu ochorenia,” doplnila Krčová.